to top

Tavada da Olur : Tavada Kuzu Pirzola

Kuzu pirzola, kuzunun en çabuk pişen kısımlarından birisidir. Hayvanın kaburga kısmındaki etler kuzunun en hareketsiz bölgesidir. Kuzu pirzola, kuzunun sırt kısmındaki kaburgalarından elde edilir. Yemesi kolay, lezzeti ise güzel olduğu için en çok sevilen et çeşitlerindendir. Yanında bol limonlu bir salatayla güzel bir öğün olacaktır.

Ben, 10 dakikada masaya gelebilecek yumuşak kuzu pirzolayı genellikle tavada pişiriyorum . Her yüzünü yaklaşık 4 er dakika pişirmek yeterli. Çok pişmiş seviyorsanız süreyi birazcık uzatabilirsiniz ama sıklıkla kontrol etmelisiniz aksi halde, sulu ve yumuşak pirzolalar yerine kuru ve takır takır pirzolalar yemek zorunda kalabilirsiniz.

Bazı püf noktaları verdim pişirme işlemi sırasında uyulması gereken. “Aman ne var canım pirzolayı pişirmekte ! ” demeyin. Biraz daha itinayla yumuşacık pirzolalarınız olacak.

Kekik ve karabiber pirzolaya en çok yakışan baharatlardır. Bazı et severler pirzolaya kesinlikle tuz koymaz.

Malzemeler:

– 8 kalem pirzola

– 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

– 1 tatlı kaşığı kekik

– Öğütülmüş iri taneli değirmenlik kaya tuzu

– Döküm tava ya da teflon tava

Yapılışı:

1- Tavayı iyice kızdırın. “Soğuk tavaya pirzolalarınızı koyarsanız etiniz suyunu salar ve pişirme sonunda kuru pirzolalarınız olur.”

2- Kızmış tavaya 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyin ve pirzolalarınızı dizin. “Sakın pirzolaları önceden tuzlayıp, baharatlamayın. Aksi halde baharatlar yanar yanar acı bir tat oluşur. Tuzu asla önce eklemeyin etiniz sertleşir.”

3- Her bir yüzünü 3 ya da 4 er dakika harlı ateşte pişirin. Pirzolaları sakın sık sık çevirmeyin her bir yüzü için sabırla bekleyin.

4- Tavadan almadan önce en son tuz ve baharat ekleyin.

Afiyet olsun.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.