to top

İşlenmiş Etin Carpaccio Hali : Dana Carpaccio

İşlenmemiş etin özel bir teknikle ince dilimlenerek hazırlanmasıyla elde edilen bu olağanüstü lezzet; sadık müşterilerinden Kontes Amalia Nani Mocenigo’nun pişmiş et tüketmesi doktoru tarafından yasaklandığında, ilk kuşak Giuseppe Cipriani’nin Kontes’in ihtiyacına anlık çözüm arayışıyla ortaya çıkar.

İnce dilimlenen etlerin üzerine şeritler halinde çapraz şekilde mayonezle dekore edilerek servis ettiği bu ‘kırmızı & beyaz’ tabağa; kontes yemeğin adını sorduğunda, eserlerinde bu iki rengi ağırlıklı olarak kullanan ressam olan Vittore Carpaccio’nun adını verir. Günümüzde dünyanın çeşitli yerlerinde farklı şekillerde sunumlarına rastlansa da, tüm Cipriani’lerde Carpaccio; aslına sadık kalınarak, sadece çapraz şekilde dekore edilen özel tarifli ince mayonez şeritlerle servis edilir.

Siz onu bir de Cipriani’de yiyin.

 

KAÇ KİŞİLİK
2 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ
30 dakika

PİŞİRME SÜRESİ
0 dakika

Malzemeler

200 gram dana bonfile5 gram ince çekilmiş deniz tuzuÜzeri için:2 yemek kaşığı mayonez sosKarışık yeşil salata için:200 gram karışık mevsim yeşillikleri2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı1 tatlı kaşığı kırmızı üzüm sirkesi1 gram taze çekilmiş tane karabiber1 gram ince çekilmiş deniz tuzu
Püf Noktası
Az da olsa etin üzerinde bulunan yağlı kısımları tamamen alın. Keskin bıçaklar ya da özel bir aparat kullanarak eti kağıt inceliğinde dilimleyin.Renginin değişmemesi için taze taze ve bekletmeden servis edin.

Nasıl Yapılır?
Cipriani geleneğine göre carpaccio hazırlamak için; dananın en az yağlı ve yumuşak kısmı olan fillet (kemiksiz et) bölümünden yağsız bir parça seçin.

Profesyonel bir kesim aleti ya da çok keskin bir bıçak yardımıyla eti çok ince olacak şekilde dilimleyin.

Üzerine çok az ince çekilmiş deniz tuzu serpiştirdikten sonra bir kaç dakika dinlenmeye alın.

Dana carpaccio dilimlerini özenle servis tabağının üzerine yan yana dizin.

Taze olarak hazırlanan ince yapılı mayonez sosu, ince uçlu bir sos aparatı yardımıyla belirli aralıklarla çapraz şeklinde et dilimleri üzerine sıkın.

Yanında servis edeceğiniz salata için; karışık mevsim yeşilliklerini bol suda yıkadıktan sonra kurutun.

Ayrı bir yerde karıştırdığınız sızma zeytinyağı, kırmızı üzüm sirkesi, taze çekilmiş tane karabiber ve ince çekilmiş deniz tuzuyla harmanladıktan sonra carpaccio yanında bekletmeden servis edin.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.