to top

Yanağın Lezzete Dönüşü : Dana Yanağı

Deniz tuzu, taze çekilmiş tane karabiber ve zeytinyağıyla marine edilip yüksek ısıda mühürlenen dana yanağı, sonradan hazırlanan aromatik suda, fırında uzun saatler boyunca pişiyor. Tereyağ, krema ve rendelenmiş kaşar peynirinin de katkılarıyla hazırlanan kereviz püresi eşliğinde sevdiklerinizle paylaşın.

 

KAÇ KİŞİLİK
1 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ
30 dakika

PİŞİRME SÜRESİ
4 saat

Malzemeler

1 adet dana yanağı1 adet kereviz sapı1 adet pırasa1 adet orta boy havuç1 adet orta boy kuru soğan100 gram domates salçası100 ml. kırmızı şarap3 litre et suyuKereviz püresi için:1 adet orta boy kereviz40 gram krema30 gram tereyağ20 gram kaşar peyniri
Püf Noktası
Dana yanağını yüksek ateşte, mümkünse döküm tavada mühürleyin.

Pişirme Önerisi
Dana yanağını pişirdiğiniz sıvı karışımına arzu ettiğiniz aromatik baharatları ekleyebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?
Dana yanağını deniz tuzu, ince çekilmiş tane karabiber ve zeytinyağıyla marine edin. Ardından yüksek ısıda mühürleyin.

Gelişigüzel parçalar halinde doğradığınız havuç, kuru soğan, kereviz ve pırasayı ayrı bir tavada soteleyin. Domates salçasını katıp karıştırın.

Salçanın kokusu çıktığında kırmızı şarabı ekleyip çektirin. Sıcak et suyunu ilave edin. Hazırladığınız pişirme karışımını geniş bir tepsiye alıp dana yanağını yerleştirin. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 3-4 saat kadar pişirin.

Kabuklarını soyduğunuz kerevizi orta ateşte yumuşayana kadar haşlayın. Ezip püre haline getirdiğiniz kerevize krema, tereyağı ve rendelenmiş kaşar peyniri katıp bekletmeden sevdiklerinizle paylaşın.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.