to top

Sağlık Kaynağı : Düğün Çorbası

Sonbahar geldi çattı. Soğuk günler kapıda, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek için pek çok aromatik sebze ve baharatın kullanıldığı, ev yapımı tavuk bulyon ve et sularının tat verdiği sıcak çorbalar, sofradaki yerlerini almaya başlayacak bir bir. Düğün çorbası da bunlardan biri. Anadolu’nun pek çok yerinde düğün vb. özel günlerde hazırlanan tadı toplulukla çıkan bu besleyici çorbayı evinizde de hazırlayabilirsiniz.

Tadını tel tel ayrılmış gerdan etinden alan, terbiyeli bir çorba tarifi düğün çorbasına arzuya göre haşlanmış kuru baklagiller katıp tat ve besleyici değerini zenginleştirebilirsiniz.

MALZEMELER

500 gram kuzu gerdan eti
6 su bardağı su
Çorbanın terbiyesi için:

2 yemek kaşığı un
1/2 su bardağı yoğurt
1 adet yumurta sarısı
1/2 adet taze sıkılmış limon suyu
1 çay kaşığı tuz
Servisi için:

1 yemek kaşığı tereyağı
1/2 çay kaşığı kırmızı tatlı toz kırmızı biber
1 tatlı kaşığı nane
KAÇ KİŞİLİK?
5 KİŞİLİK

HAZIRLAMA SÜRESİ
20 DAKİKA

PİŞİRME SÜRESİ
1 SAAT

Püf noktası:

Yoğurtlu ve yumurta sarılı terbiye karışımını, kesilmemesi için sıcak et suyuna azar azar ekleyip hızlıca karıştırın.

Kıvam almaya başlayan çorba karışımını dibinin tutmaması için aralarda karıştırarak pişirmeye özen gösterin.

Pişirme önerisi:

Kemikli dana eti kullanabilir, haşladıktan sonra uzun ince parçalara ayırdığınız etleri çorba yapımında kullanabilirsiniz.

Arzuya göre çorbaya haşlanmış nohut da ekleyebilirsiniz.

Servis önerisi:

Üzerine kırmızı biberli tereyağ ve nane gezdirdiğiniz çorbayı sıcak olarak sevdiklerinizle paylaşın.

NASIL YAPILIR?

Fazla yağları alınmış, bol suda yıkadığınız kuzu gerdan etini derin bir tencereye yerleştirin. Üzerini geçecek kadar su ilavesiyle kısık ateşte haşlamaya bırakın. Haşlama esnasında tencerenin yüzeyine çıkan köpükleri kevgir yardımıyla alın.
Çorbanın terbiyesini hazırlamak için; un, yoğurt, yumurta sarısı ve taze sıkılmış limon suyunu ayrı bir kasede iyice çırpın. Tuz ekleyin.
Haşlanmış kuzu gerdan etinin kemiklerini ayıklayın. Haşlanmış etleri uzun ince şeritlere ayırın. Arzuya göre haşlama suyunu ayrı bir tencereye süzün.
Hazırladığınız yoğurtlu terbiye karışımını çorba tenceresine yavaş yavaş ekleyip hızlıca karıştırın. Etleri de katıp kısık ateşte, aralarda karıştırarak kıvam alana kadar pişirin.
Servisinde kullanmak üzere; tereyağını küçük bir sos tenceresinde eritip kırmızı tatlı toz kırmızı biberi kısık ateşte yakın.
Kıvam alan sıcak çorbaya kızgın tereyağını katıp karıştırdıktan sonra servis kaselerine paylaştırın. Kuru nane ilavesiyle sıcak olarak servis edin.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.