Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php on line 20

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php:20) in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 8

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 11
Bitter çikolatanın faydaları

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 213

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 214
Yukarı

Bitter çikolatanın faydaları

 

 

Ahh, çikolatanın yatıştırıcı mutluluğu! Bu eşsiz lezzetin tadına kim doyabilir ki? Hele ki kadınlar çikolatayı yerken yüzlerindeki o benzersiz mutluluk , eminim hiçbir şey çikolata kadar mutlu edemez insanı.

Çikolatanın sürekli zararlı olduğunu sağlığımızı olumsuz yönde etkilediği gibi cümlelerle sık sık karşılaşmışızdır.    Fakat bilinenlerin ötesinde bir de bilinmeyenleri de var . Mesela beyaz çikolataya oranla bitter çikolata çok daha fazla besinle dolu olduğu için  sağlığımıza katkı sağlamaktadır.

Peki nedir bu bitter çikolata? Dünyadaki antioksidanları içeren, kakao ağacının tohumlarından gelen, diğer çikolatalardan daha yüksek kakao içeriği olan en iyi kaynaklardan biridir. Aslında, kakaodaki antioksidanlar kalp hastalığına, kanser türlerine  ve hatta şeker hastalığına karşı savaşmamıza bile yardımcı olabilir. Çünkü bitter çikolatadaki şeker oranı oldukça düşüktür.

 

Besin bakımından zengin – Kakao içeriği yüksek olan  çikolatalar, aynı zamanda; demir, magnezyum, bakır, manganez ve potasyum açısından zengin olan, çözünebilir lifler de dahil olmak üzere besinlerle yüklenir.

Kan basıncını düşürür –  Kan akışını iyileştirmeye yardımcı olan aynı antioksidanlar da direncini azaltan ve sonuç olarak kan basıncını atardamarlara karşı az miktarda azaltır. Her ne kadar baskıyı birazcık serbest bıraksa da, zamanla kalbin için büyük bir faydadır.

Kalp hastalığın riskini azaltıyor: 2012’de Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre, kalp hastaları her gün bitter çikolata tüketerek kardiyovasküler hastalıklardan korunabiliyor. 8 sene boyunca 20.000 kişi üzerinde yapılan bir başka araştırmaya göreyse, her gün bir küçük parça bitter çikolata yiyen insanların kalp krizi ve inme geçirme olasılığı, yemeyenlere göre %39 daha az olduğu açıklanmıştır.

Diyabetin önlenmesi –  Bitter  çikolata insülin direncini azaltır. Küçük bir İtalyan çalışmasında, 15 gün boyunca düzenli olarak her gün  bir çikolata barı çikolata değirmeni yiyen katılımcılar, insülin direncini azaltma potansiyellerini neredeyse yarı yarıya azalttılar. Bu şekilde vücudun kan şekerini kontrol edildiğini kanıtlamışlardır.

Stresi azaltır – Eğer siz de çikolata sevenlerden biriyseniz, çikolatayı yediğinizde yüzünüzde oluşan  bu mutluluk ve suçluluk duygusunu bilirsiniz. Şimdi aynı duyguyu hayal edin ama suçluluk duymadan! Suçluluk duygusu hissetmeden çikolatanın o eşsiz lezzetine varabilmeyi bitter çikolatayla elde edebilirsiniz çünkü şimdi sağlığınız için daha iyi olduğunu biliyorsunuz ve normal  çikolatalardan çok daha fazla faydası var. Bunu bilmek bile insana mutluluk veriyor. Bu nedenle bitter çikolata yiyenlerin stres hormonu seviyelerinin azaldığını gösteren çalışmalar da vardır. Bunu da Endorfin ve serotonin seviyesini yükselterek sağlamaktadır.

 

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved