Yukarı

Sağlıklı Yaşam Sürmemizi Sağlayacak 50 Süper Besin

1-6: Meyveler ve meyveler
Meyveler ve meyveler dünyanın en popüler sağlıklı yiyecekleri arasındadır.

Bu tatlı, besleyici yiyeceklerin diyetinize dahil edilmesi çok kolaydır çünkü çok kolay hazırlanırlar , hazırlık gerektirmezler.

1. Elma
Elmalar lif, C vitamini ve çok sayıda antioksidan bakımından zengindir.Doyurucudur ve yemekler arasında kendinizi aç hissederseniz mükemmel bir atıştırmalık olurlar.

2. Avokado
Avokado çoğu meyveden farklıdır çünkü karbonhidrat yerine sağlıklı yağlarla doludur. Sadece kremsi ve lezzetli değil, aynı zamanda lif, potasyum ve C vitamini bakımından da zengindirler.

3. Muz
Muz , dünyanın en iyi potasyum kaynakları arasındadır. B6 vitamini ve lif bakımından da zengindirler, lezzetli ve yemek için hazırlanması kolaydır.

4. Yaban mersini
Yaban mersini sadece lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda dünyadaki en güçlü antioksidan kaynakları arasındadır.

5. Portakallar
Portakal , C vitamini içeriği ile tanınır. Dahası, lif ve antioksidan bakımından zenginlerdirr.

6. Çilek
Çilekler oldukça besleyicidir ve hem karbonhidrat hem de kalori bakımından düşüktür.

C vitamini, lif ve manganez yüklüdür ve tartışmasız var olan en lezzetli yiyecekler arasındadır.

Diğer sağlıklı meyveler
Diğer sağlıklı meyveler ve meyveler arasında kiraz, üzüm, greyfurt, kivi, limon , mango, kavun, zeytin, şeftali, armut, ananas, erik ve ahududu bulunur.

7. Yumurtalar
Yumurta , gezegendeki en besleyici yiyecekler arasındadır.

Daha önce yüksek kolesterol içerdikleri için zararlı olarak gösterilmişlerdi , ancak yeni araştırmalar bunların tamamen güvenli ve sağlıklı olduklarını gösteriyor .

8-10: Etler
İşlenmemiş, hafifçe pişirilmiş et, yiyebileceğiniz en besleyici gıdalardan biridir.

8. Yağsız Sığır Eti
Yağsız sığır eti, var olan en iyi protein kaynakları arasındadır ve biyoyararlanımı yüksek demir ile yüklüdür . Düşük karbonhidrat diyetindeyseniz yağlı kesimleri seçmek iyidir .

9. Tavuk göğsü
Tavuk göğsü yağ ve kalori bakımından düşüktür, ancak protein açısından oldukça yüksektir . Birçok besin maddesinin harika bir kaynağıdır. Yine, çok fazla karbonhidrat yemiyorsanız, daha yağlı tavuk parçaları yemekten çekinmeyin.

10. Kuzu
Kuzular genellikle otla beslenir ve etleri omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek olma eğilimindedir.

11–15: Kabuklu yemişler ve tohumlar
Yağ ve kalori bakımından yüksek olmasına rağmen, kuruyemişler ve tohumlar kilo vermenize yardımcı olabilir .
Bu yiyecekler gevrek, doyurucu ve magnezyum ve E vitamini de dahil olmak üzere pek çok insanın yeterince almadığı önemli besinlerle doludur.

Ayrıca neredeyse hiç hazırlık gerektirmezler, bu nedenle rutin beslenmenize eklemeniz kolaydır.

11. Badem
Badem , E vitamini, antioksidanlar, magnezyum ve lif ile yüklü popüler bir yemiştir . Araştırmalar, bademlerin kilo vermenize ve metabolik sağlığı iyileştirmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor .

12. Chia tohumları
Chia tohumları , gezegendeki en besleyici gıdalardan biridir. 28 gramlık (28 gram) 11 gram lif ve önemli miktarda magnezyum, manganez, kalsiyum ve diğer çeşitli besinleri içerir.

13. Hindistan Cevizi
Hindistancevizi , orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) adı verilen lif ve güçlü yağ asitleri ile yüklüdür.

14. Macadamia fıstığı
Macadamia fındıkları çok lezzetlidir. Tekli doymamış yağlarda çok daha yüksektir ve omega-6 yağ asitlerinde diğer birçok kuruyemişe göre daha düşüktür.

15. Ceviz
Ceviz oldukça besleyicidir ve lif , çeşitli vitamin ve minerallerle yüklüdür .

16–25: Sebzeler
Kalori için kalori, sebzeler dünyanın en konsantre besin kaynakları arasındadır.

Çok çeşitli yiyecekler mevcuttur ve her gün birçok farklı türü yemek en iyisidir.

16. Kuşkonmaz
Kuşkonmaz , popüler bir sebzedir. Hem karbonhidrat hem de kalori bakımından düşüktür, ancak K vitamini ile yüklüdür.

17. Biber
Dolmalık biber, kırmızı, sarı ve yeşil dahil olmak üzere çeşitli renklerde gelir. Gevrek ve tatlıdırlar, aynı zamanda harika bir antioksidan ve C vitamini kaynağıdırlar .

18. Brokoli
Brokoli , hem çiğ hem de pişmiş olarak harika tadı olan turpgillerden bir sebzedir. Mükemmel bir lif ve C ve K vitaminleri kaynağıdır ve diğer sebzelerle karşılaştırıldığında makul miktarda protein içerir.

19. Havuç
Havuç, popüler bir kök sebzedir . Son derece gevrektirler ve lif ve K vitamini gibi besinlerle doludurlar.

Havuç, sayısız faydası olan karoten antioksidanları bakımından da çok yüksektir.

20. Karnabahar
Karnabahar çok yönlü bir turpgil sebzedir. Çok sayıda sağlıklı yemek yapmak için kullanılabilir ve aynı zamanda kendi başına güzel bir tada sahiptir.

21. Salatalık
Salatalık , dünyanın en popüler sebzelerinden biridir. Çoğunlukla sudan oluşan hem karbonhidrat hem de kalorilerde çok düşüktür. Bununla birlikte, küçük miktarlarda K vitamini de dahil olmak üzere bir dizi besin içerirler.

22. Sarımsak
Sarımsak inanılmaz derecede sağlıklıdır. Gelişmiş bağışıklık fonksiyonu dahil olmak üzere güçlü biyolojik etkilere sahip biyoaktif organosülfür bileşikleri içerir .

23. Karalahana
Karalahana , lif, C ve K vitaminleri ve diğer birçok besin açısından inanılmaz derecede yüksek olduğu için giderek daha popüler hale geldi. Salatalara ve diğer yemeklere doyurucu bir gevreklik katar.

24. Soğan
Soğanın çok güçlü bir tadı vardır ve birçok tarifte çok popülerdir. Sağlığa yararları olduğuna inanılan bir dizi biyoaktif bileşik içerirler .

25. Domates
Teknik olarak bir meyve olmasına rağmen domatesler genellikle sebze olarak kategorize edilir . Lezzetlidirler , potasyum ve C vitamini gibi besinlerle doludurlar.

Daha sağlıklı sebzeler
Çoğu sebze çok sağlıklıdır. Bahsetmeye değer diğerleri arasında enginar, Brüksel lahanası , lahana, kereviz, patlıcan, pırasa, marul, mantar, turp, kabak, pazı, şalgam bulunur.

26–31: Balık ve deniz ürünleri
Balıklar ve diğer deniz ürünleri çok sağlıklı ve besleyici olma eğilimindedir .

Çoğu insanın eksik olduğu iki besin maddesi olan omega-3 yağ asitleri ve iyot açısından özellikle zengindirler.

Araştırmalar, özellikle balık olmak üzere en yüksek miktarda deniz ürünü yiyen kişilerin daha uzun yaşama eğiliminde olduklarını ve kalp hastalığı, bunama ve depresyon gibi birçok hastalık riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

26. Somon
Somon, mükemmel tadı ve protein ve omega-3 yağ asitleri de dahil olmak üzere yüksek miktarda besin maddesi nedeniyle inanılmaz derecede popüler olan bir yağlı balık türüdür. Aynı zamanda bir miktar D vitamini içerir .

27. Sardalya
Sardalya, yiyebileceğiniz en besleyici yiyecekler arasında yer alan küçük, yağlı balıklardır . Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu çoğu besin maddesini büyük miktarlarda içerirler.

28. Kabuklu Deniz Ürünleri
Kabuklu deniz ürünleri, besin yoğunluğu söz konusu olduğunda organ etlerine benzer şekilde sıralanır. Yenilebilir kabuklu deniz ürünleri arasında istiridye, yumuşakçalar ve istiridye bulunur.

29. Karides
Karides , yengeçler ve ıstakozlarla ilgili bir tür kabukludur. Yağ ve kalorilerde düşük olma eğilimindedir, ancak protein bakımından yüksektir. Ayrıca selenyum ve B12 vitamini de dahil olmak üzere çeşitli diğer besinler ile yüklüdür.

30. Alabalık
Alabalık, somona benzeyen başka bir lezzetli tatlı su balığı türüdür .

31. Ton balığı
Ton balığı, Batı ülkelerinde çok popülerdir ve protein açısından yüksek iken yağ ve kalori bakımından düşük olma eğilimindedir. Diyetlerine daha fazla protein eklemesi gereken ancak kalorilerini düşük tutması gereken insanlar için mükemmeldir.

Bununla birlikte, düşük cıvalı çeşitleri satın aldığınızdan emin olmalısınız .

32–34: Tahıllar
Bazı türleri çok sağlıklı.

Karbonhidrat bakımından nispeten yüksek olduklarını unutmayın, bu nedenle düşük karbonhidrat diyeti için tavsiye edilmezler.

32. Kahverengi pirinç
Pirinç, en popüler tahıl tahıllarından biridir ve şu anda dünya nüfusunun yarısından fazlası için temel bir besindir. Kahverengi pirinç , yeterli miktarda lif, B1 vitamini ve magnezyum ile oldukça besleyicidir.

33. Yulaf
Yulaf inanılmaz derecede sağlıklıdır. Çok sayıda fayda sağlayan beta glukanlar adı verilen besinler ve güçlü liflerle yüklüdürler.

34. Kinoa
Quinoa, son yıllarda sağlık bilincine sahip kişiler arasında inanılmaz derecede popüler hale geldi . Lif ve magnezyum gibi besin değeri yüksek lezzetli bir tahıldır. Aynı zamanda mükemmel bir bitki bazlı protein kaynağıdır.

35–36: Ekmekler
Birçok insan çok fazla işlenmiş beyaz ekmek yer .

Daha sağlıklı bir diyet benimsemeye çalışanlar için sağlıklı ekmek bulmak son derece zor olabilir. Öyle bile olsa seçenekler mevcuttur.

35. Ezekiel ekmeği
Ezekiel ekmeği satın alabileceğiniz en sağlıklı ekmek olabilir. Organik, filizlenmiş kepekli tahılların yanı sıra birkaç baklagilden yapılır.

36. Ev yapımı düşük karbonhidratlı ekmekler
Genel olarak, ekmek için en iyi seçim, kendi kendinize yapabileceğiniz şeyler olabilir.

37–40: Baklagiller
Baklagiller , haksız yere şeytanlaştırılan başka bir gıda grubudur.

Baklagillerin, besinlerin sindirimi ve emilimini engelleyebilecek antinutrientler içerdiği doğru olsa da, ıslatma ve uygun hazırlık ile ortadan kaldırılabilirler ( 12 ).

Bu nedenle baklagiller, bitki bazlı harika bir protein kaynağıdır.

37. Yeşil fasulye
Çalı fasulyesi olarak da adlandırılan yeşil fasulye, ortak fasulyenin olgunlaşmamış çeşitleridir. Batı ülkelerinde çok popülerler.

38. Barbunya
Barbunya, lif ve çeşitli vitamin ve minerallerle yüklüdür. Çiğ olduklarında zehirli oldukları için onları doğru şekilde pişirdiğinizden emin olun.

39. Mercimek
Mercimek bir başka popüler baklagildir. Lif bakımından zengindirler ve en iyi bitki bazlı protein kaynakları arasındadırlar.

40. Fıstık
Yer fıstığı (gerçek bir kuruyemiş değildir) inanılmaz derecede lezzetlidir ve besin maddeleri ve antioksidan bakımından yüksektir. Birkaç çalışma, yer fıstığının kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir .

Ancak, kalorisi çok yüksek olduğu ve fazla yenmesi kolay olduğu için fıstık ezmesini tüketmeyin.

41–43: Süt Ürünleri
Bunları tolere edebilenler için süt ürünleri, çeşitli önemli besinlerin sağlıklı bir kaynağıdır.

Tam yağlı süt ürünleri en iyisi gibi görünüyor ve araştırmalar, en çok tam yağlı süt ürünlerini tüketenlerin daha düşük obezite ve tip 2 diyabet riskine sahip olduğunu gösteriyor ( 13 ,14Güvenilir Kaynak).

Süt, otla beslenen ineklerden geliyorsa, konjuge linoleik asit (CLA) ve K2 vitamini gibi bazı biyoaktif yağ asitlerinde daha yüksek olduğu için daha da besleyici olabilir .

41. Peynir
Peynir inanılmaz derecede besleyicidir, çünkü tek bir dilim , tam bir fincan (240 ml) sütle aynı miktarda besin sağlayabilir. Çoğu kişi için de yiyebileceğiniz en lezzetli yiyeceklerden biridir.

42. Tam yağlı süt
Tam yağlı süt , vitaminler, mineraller, kaliteli hayvansal protein ve sağlıklı yağlar açısından çok yüksektir. Dahası, kalsiyumun en iyi diyet kaynaklarından biridir.

43. Yoğurt
Yoğurt , canlı bakteri eklenerek fermente edilen sütten yapılır. Sütle aynı sağlık etkilerinin çoğuna sahiptir, ancak canlı kültürlere sahip yoğurt, dost canlısı probiyotik bakterilerin ek faydasına sahiptir.

44–46: Katı ve sıvı yağlar
Daha önce şeytanlaştırılan çeşitli doymuş yağ kaynakları da dahil olmak üzere birçok katı ve sıvı yağ artık sağlıklı gıdalar olarak pazarlanmaktadır.

44. Otla beslenen ineklerden elde edilen tereyağı
Otla beslenen ineklerden elde edilen tereyağı, K2 vitamini de dahil olmak üzere birçok önemli besin açısından yüksektir.

45. Hindistan cevizi yağı
Hindistan cevizi yağı nispeten yüksek miktarda MCT içerir, Alzheimer hastalığına yardımcı olabilir ve göbek yağını kaybetmenize yardımcı olduğu gösterilmiştir .

46. ​​Sızma zeytinyağı
Sızma zeytinyağı , bulabileceğiniz en sağlıklı bitkisel yağlardan biridir. Kalp sağlığına uygun tekli doymamış yağlar içerir ve güçlü sağlık yararları olan antioksidanlar açısından çok yüksektir.

47–48: Yumrular
Yumrular, bazı bitkilerin depolama organlarıdır. Bir dizi faydalı besin içerme eğilimindedirler.

47. Patates
Patatesler potasyum ile yüklüdür ve C vitamini de dahil olmak üzere ihtiyacınız olan hemen hemen her besini içerir.

Ayrıca sizi uzun süre tok tutarlar. Bir çalışma 38 yiyeceği analiz etti ve haşlanmış patateslerin açık ara en fazla doyurucu olduğu belirlendi.

48. Tatlı patates
Tatlı patatesler , yiyebileceğiniz en lezzetli nişastalı yiyecekler arasındadır. Antioksidanlar ve her türlü sağlıklı besinle yüklüdürler.

49. Elma sirkesi
Elma sirkesi , doğal sağlık topluluğunda inanılmaz derecede popülerdir. Araştırmalar, kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini ve mütevazı kilo kaybına neden olabileceğini gösteriyor .

Salata sosu olarak kullanmak veya yemeklere lezzet katmak harikadır.

50. Bitter çikolata
Bitter çikolata magnezyum ile yüklüdür ve gezegenin en güçlü antioksidan kaynaklarından biri olarak sağlıklı günlerimize hizmet eder

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort