Yukarı

Kalp Krizi Öncesinde Vücudunuzun Size Verdiği 10 Uyarı İşareti


Kalp hastalığı, dünya çapında hem erkeklerde hem de kadınlarda önde gelen ölüm nedeni olmaya devam ediyor. Bir filmde görebileceğinizin aksine, gerçek hayattaki bir kalp krizinin belirtilerini gözden kaçırmak kolay olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre , “Kadınların üçte ikisinde daha az tipik, kalp krizi semptomları olabilir” deniyor . Kalbi zora sokan bu semptomların, fark edilmelerinin çok daha zor olabileceği anlamına gelir ve kalp krizi semptomlarının hazımsızlık gibi daha basit sağlık sorunlarıyla ilgili olduğunu düşünmek kolay olabilir.

Uzmanlara göre göğüs ağrısı ve rahatsızlığı kalp krizinin bir numaralı semptomudur . Ancak kadınlar kalp krizi geçirirken bir dizi başka semptom yaşayabildiğinden, belirtileri ve altta yatan risk faktörlerinizi bilmenin önemli olduğunu söylüyor. Uzmanlar, “Kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız ve emin değilseniz 112’yi arayın” diyor.
Düzenli kontrollere erişim eksikliği, sağlıklı besinler gibi kalp-sağlıklı bir yaşam tarzı için daha az kaynak gibi bu tutarsızlıkların çeşitli nedenleri vardır.
“Bebekleri olan ve hamilelikte yüksek tansiyonu veya gebelikte diyabeti veya hipertansiyonu olan daha genç kadınların yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde kalp hastalığı riskini artırdığını öğreniyoruz” diyor. “Yüksek tansiyon teşhisi konduktan sonra, doktorunuzu görmeli ve tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmelisiniz.”

Kalp krizi için risk faktörleriniz ne olursa olsun, kalp krizi geçirenler için dünyayı daha güvenli bir yer haline getirmek için herkesin yapabileceği bir şey de CPR dir yani kalp masajı.
Uzmanlar, “Bir kalp durması meydana gelirse, insanların bir erkeğe kalp masajı yapma olasılığının bir kadından daha yüksek olduğunu biliyoruz,” diyor Çünkü insanlar bir kadının göğüslerine temas etme ve müdahaleci olma konusunda çekimser olabilir. “İnsanlar hızlı CPR (kalp masajı ) yapıldığında hayatta kalırlar, bu yüzden insanların uygulamalı CPR ( kalp masajı )öğrenmesi önemli” diyor.

1
ÇENE AĞRISI.

Yapılan araştırmaya göre , kalp krizi ağrısı genellikle sol koldan aşağıya doğru akan bir atış ağrısı olarak nitelendirilir ve bu birçok erkek için yaygın olsa da, kadınlar “çenenin sol alt tarafında, çenenin alt tarafında ağrı hissedebilir”. .

2
KAS GERGİNLİĞİ.

Eğer kas gerginliği varsa ve ağrı omuzlarında veya üst sırt bölgesindeki ağrı, Amerikan Kalp Derneği’ne göre, sessiz kalp krizi belirtisi olabilir. AHA’ya göre, sessiz kalp krizlerinin çok az veya hiç tanınabilir semptomu yoktur ve açık semptomları olan kalp krizleri kadar tehlikelidir.
3
RAHATSIZ EDİCİ BASKI.

Amerikan Kalp Derneği tarafından listelenen bir kalp krizinin ilk belirtisi , “göğsünüzün merkezinde rahatsız edici baskı, sıkışma, dolgunluk veya ağrıdır”. Bu rahatsızlık , bir seferde birkaç dakikadan fazla süren dalgalar halinde gelebilir.

4
VÜCUDUN DİĞER BÖLGELERİNDE AĞRI.

Göğüs dışında sırt, omuz, kol, boyun veya çene gibi yerlerde kalp krizi ağrısı oluşabilir. Cleveland Clinic’e göre , kalpte tıkalı bir arter gibi bir sorun olduğunda, kalbinizdeki sinirleri bir şeyin yanlış olduğuna dair bir sinyal vermek için tetikleyebilir ve ağrı hissedersiniz. Vagus sinirinin sadece kalbe değil aynı zamanda beyin, göğüs, karın ve boyuna bağlı olduğu düşünülürse, bu ağrı sinyallerini kalp bölgesi dışında vücudun diğer bölgelerinde de hissedebilirsiniz.

5
BAŞ DÖNMESİ.

Pek çok şey başınızı döndürebilir: Yeterli su içmemek, öğle yemeğini atlamak veya çok hızlı ayağa kalkmak. Ancak, göğüs ağrısı, nefes darlığı ile birlikte sersemlik delalet olabilir kan hacminde bir azalma ve bir damla kan basıncı kalp krizi anlamına gelir.

6
YORGUNLUK.

Uykusuz bir geceden veya stresli bir günün ardından kendinizi yorgun hissetmek normaldir. Harvard Health Publishing’e göre kadınlar kalp krizi geçirmeden bir ay önce yorgun hissedebilirler . Ulusal Kalp, Kan ve Akciğer Enstitüsü’ne göre , bu işaret kadınlarda özellikle belirgindir.

7
MİDE BULANTISI VEYA HAZIMSIZLIK.

Stoney Brook Medicine’e göre mide bulantısı, kusma veya geğirme gibi mide semptomları, kalp ve vücudun diğer bölgeleri yeterince kan almadığında gelişir. Asit reflü veya mide ekşimesi olarak yanlış değerlendirilebilir, bu nedenle, özellikle başka kalp krizi semptomları yaşıyorsanız, doktorunuza ulaşmanız önemlidir .

8
TERLEMEK.

Menopoza girmediğiniz veya yeni egzersiz yapmadığınız sürece, soğuk tere dalmak veya aşırı terlemek kalp krizine işaret edebilir. Kalp krizi sırasında, sinir sisteminiz sizi hayatta kalma moduna sokan ve terlemeye yol açabilecek bir “savaş ya da kaç” yanıtını harekete geçirir.

9
KALP ÇARPINTISI.

Kalp yeterli kan kaynağına sahip olmadığında, vücutta her türlü şey olabilir. Stoney Brook Medicine’e göre kalp, besleyici kanı olmadığında kasılmaya başlayabilir ve bu da kalp çarpıntısı hissine yol açar. Kalp çarpıntısı geçiriyormuşsunuz gibi hissediyorsanız, hemen doktorunuza başvurduğunuzdan emin olun .

10
NEFES DARLIĞI.
kalp krizi-uyarı işaretleri-nefes darlığı-

Merdivenlerden yukarı çıkmak eskiden çocuk oyuncağıydı, ancak son zamanlarda tırmanmayı gittikçe daha zor buluyorsanız, hemen tıbbi yardım alın. Bu, şu anda kalp krizi geçireceğiniz anlamına gelmese de , kalbinizin tehlikede olduğuna dair bir işaret olabilir . AHA’ya göre nefes darlığı göğüs ağrısıyla birlikte ya da tek başına gelebilir.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort