to top

Hamilelikte klasik müzik dinlemenin faydaları

 

 

Müziğin canlılar üzerindeki etkileri konusunda bir çok araştırmalar yapılmıştır. Bitkilerden hayvanlara kadar her şeyin farklı müzik türlerine tepki gösterdiği görülmüştür.

Anne karnında olan bir bebeğin ;küçük bir çocuktan, hayvandan veya bitkiden daha zor gözlemlenmesi nedeniyle yapılan araştırmaların çoğu spekülatif olmuştur.

Hamileliğin son haftalarında 70 saatlik klasik müziği dinleyen fetüslerin son zamanlarda yapılan bir araştırmasında, rahimde klasik müziğe maruz kalan çocukların, doğumdan sonra daha olumlu fiziksel ve zihinsel gelişim göstermeye daha yatkın oldukları görülmüştür. Altı aydan itibaren incelemeye alındığında, bu bebekler dil bilimsel, entelektüel ve motor gelişim açısından hamilelik sırasında hiçbir müzikal uyarı almayan bebeklerden daha gelişmiştir.

Elbette her müzik türünü hamilelikte dinlemek doğru değildir. Oldukça hareketli müzikler dinlediğinizde bebeğiniz doğduktan kısa bir süre sonra hırçın hareketler sergileyip çevreye uyum sağlamadığını gözlemleyeceksinizdir. Fakat   klasik müzik gibi daha sakin hareketli olmayan müzikler tercih edilmelidir.Anne karnında bu tarz  müzik dinleyen bebeklerin büyük bölümünün hırçın hareketler sergilemediği, uyumlu ve sosyal oldukları gözlenmiştir. Çünkü ,çocukların zihinsel gelişiminde müziğin etkisi oldukça fazladır. Yapılan çeşitli araştırmalar, müzik dinlemenin bebeklerin beyin kıvrımlarının gelişiminde etkili olduğunu göstermiştir.

 

 

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.