Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php on line 20

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php:20) in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 8

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 11
Yeni bir tanım "Benlik Saygısı"

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 213

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 214
Yukarı

Yeni bir tanım “Benlik Saygısı”

Sözlük onu “kendi değerine veya yeteneklerine güven” olarak tanımlarken; öz saygı ”, basitçe ifade etmek gerekirse, benlik saygısı, kendi benlik değeriniz veya öz-değeriniz hakkında sahip olduğunuz genel his ya da duygudur .

Diğer taraftan, öz güven, yetenekleriniz hakkında ne hissettiğinizi ve durumdan duruma farklılık gösterecektir. Büyük bir öz saygı duyarsınız (kendiniz hakkında genel olarak iyi hissedin) ancak belirli bir durum ya da olayla ilgili düşük öz güveniniz olabilir (örn. Kamuya açık konuşma). Ya da, belki de bir alanda büyük bir öz güvene sahip olursunuz (örneğin, oynadığınız bir spor) ama genel olarak düşük öz saygı duyarsınız.

Düşük benlik saygısı nereden geliyor

Düşük benlik saygısı birçok alandan kaynaklanabilir. Büyük ölçüde diğer insanların nasıl etkilendiğini görmek için ve tedavi eden velilerin etkisi bizim öz saygı üzerindeki en önemli etkisi vardır.

  • Mutsuz bir çocukluk – Kritik, istismarcı veya ihmalkar ebeveynler ile büyüyenler, kendi öz değerleriyle zorluklarla karşılaşma olasılıkları daha yüksektir; kabul, onay ve sevgi yaşayanların daha yüksek bir öz-değer duygusuna sahip olma olasılıkları daha yüksektir.
  • Travmatik deneyimler – Daha düşük benlik saygısı seviyeleri, birilerinin size söylediği veya yaptığı bir şey gibi kötü deneyimlerden veya travmatik olaylardan da kaynaklanabilir. Esasen, utanç, suçluluk ya da değersizlik duygusu uyandıran her şeyden kaynaklanabilir.
  • Başarısızlık deneyimleri – Bazıları için, daha düşük benlik saygısı, başarı ve başarıları ya da eksiklikleri ile bağlantılıdır – başarısızlık deneyimleri, hedeflere ulaşma ve beklentiler dahil değildir.
  • Olumsuz konuşma ( self-talk) – Bir çok ‘düşük benlik saygısı’ olgusu kendi kendine olumsuz konuşma ile sürdürülür . Bu, kendinizin yarattığınız veya uzun zaman önce sizin için yarattığınız bir kişinin inanmaya devam edebileceğiniz bir hikaye olabilir.

Belki sizin için, diğerlerinde  olduğu gibi, düşük benlik saygısı, görünüşünüz veya beden imajınız hakkındaki duygularınızdan kaynaklanır.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved