Yukarı

Stresin Kendisi Kilo Yapıyor!

ABD’de yapılan araştırmada sadece stresli olduğumuz zaman tükettiğimiz besinlerin değil, stres seviyesinin belli bir süre zarfında  yüksek olmasının kilo alımına sebep olduğu ortaya çıktı. ABD ‘de bulunan S. Üniversitesi Tıp Bölümü’nün yapmış olduğu bir araştırmaya göre stres başlı başına hücreler üzerinde oluşturmuş olduğu değişiklikler yüzünden kilo almanıza sebep olabiliyor.Hücre Metabolizması (Cell Metabolism) adlı tıp dergisinde Salı günü yayımlanan araştırmaya göre kronik stres yeni yağ hücrelerinin oluşmasına neden oluyor. Sürekli stresli olduğumuz zaman salgılanan glüko kortikoid adlı hormon, belli tipte hücrelerin yağ hücresine dönüşmesine, bu da kilo almamıza yol açabiliyor.

FARELERDE ARAŞTIRILDI

Bugüne kadar stres hormonu kortizol salgılandığı zaman insanlarda kilo alımının görülmesinin nedeni stresin iştaha yol açması olarak açıklanıyordu. Stanford Üniversitesi araştırmacıları ise glükokortikoid adı verilen hormunun etkilerini farelerde araştırma kararı aldı. Mikroskop altında yapılan incelemelerde, glükokortikoid adlı hormonun sürekli yüksek seviyelerde bulunmasının yağ hücrelerinin meydana çıkmasına yol açtığı görüldü.

Hormonun seviyesinin inip çıkmasının ise hücreler üzerinde bir etkisinin olmadığı gözlemlendi. Hatta glükokortikoid adlı hormonun sınırlı bir süre boyunca çok yüksek olmasının da bir etkisinin olmadığı belirlendi.

STRESİN SÜRESİ ÖNEMLİ

Özellikle (24 saat) gün  boyunca fazla stres hormonuna sahip olan farelerde yağ oranının iki katına çıktığı görüldü. Bu yüzden araştırmanın başında bulunan Mary Teruel, yağ oluşumunun gıda alımıyla değil stresin süresiyle ilgisi olduğunu söylüyor.

STRESİN GECE DEVAM ETMESİ RİSKLİ

Teruel, araştırmanın laboratuvar’da  yapılmasına rağmen insanlarda da hemen hemen aynı etkilerin görülebileceğini ancak bu testlerin yetersiz olup  daha fazla testin yapılması gerektiğini belirtti. Teruel, araştırma sonuçlarına göre değerlendirme yaptığında gün içinde stresli olmanın idare edilebilecek bir durum olduğunu ancak bunun gece de devam etmesinin sakıncalı olduğunu aktardı.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort