Hamilelikte Cinsel İlişki Güvenli midir?

Eğer normal bir hamilelik dönemi geçiriyorsanız cinsel ilişkiye girmek size ve bebeğinize zarra vermez. Penetrasyon ve cinsel ilişki , karnınızın  ve rahmin kas duvarları tarafından korunan bebeğe zarar vermez . Bebeğiniz ayrıca amniyotik kesenin sıvısı tarafından da tampolanır.Kasılmalar orgazm ile aynı değildir .  Özellikle son haftalarda, sperm içerisinde bulunan prostoglandin isimli maddenin, uterus kaslarında kasılmaya yol açıp erken doğuma neden olma ihtimalinden cinsel ilişki önerilmemektedir.

Aşağıdaki yüksek riskli gebelik türlerinden herhangi birine sahipseniz doktorunuz size cinsel ilişkiye girmemenizi tavsiye edebilir:

  • Düşük yapma veya geçmiş düşükler için risk altındaysanız.
  • Bilinen bir neden olmadan vajinal kanama , akıntı veya krampa girme gibi sıkıntılar yaşıyorsanız
  • Amniyotik kese sıvınız sızıyor veya rüptüre olmuş zarlara sahipse

Hamilelikte Cinsellik

Hamilelik sırasında her kadının yaşadığı deneyimler farklıdır – seks hakkında nasıl hissettiği de dahil olmak üzere. Bazıları için, hamilelik sırasında arzu kaybolur. Diğer kadınlar, cinselliklerine daha derinden bağlı hissederler ve hamile olduklarında bu duyguları  daha çok uyandırırlar. Hamilelik sırasında, cinsel isteğin vücudunuz değiştikçe gelip gitmesi normaldir. Karnınız büyüdükçe kendini bilinçli hissedebilirsiniz. Ya da daha büyük, daha dolgun göğüs daha seksi hissedebilirsiniz .Özellikle hamilelik döneminde, hem rahat hem de sizi uyaran bir özellik bulmak için pozisyonlarla oynamanız gerekebilir.

Hamileliğin dördüncü ayından sonra cinsiyet için “misyoner pozisyonda” sırt üstü düz durmaktan kaçının. Bu şekilde, büyüyen bebeğin büyük kan damarlarını daraltması ağırlığını kaldırabilirsiniz .

Her zaman olduğu gibi, partnerinizin cinsel tarihi konusunda kesinlikle emin  değilseniz, prezervatif  kullanın . Hamilelikte cinsel yolda bulaşan hastalıklardan kendinizi ve bebeğinizi özenle koruyun.