to top

Yaş ilerledikçe kilo vermek zor

Hepimiz biliriz büyüklerimiz her zaman der belli bir yaştan sonra kilo vermek zorlaşıyor diye. Bilim insanları da bu konuyla ilgili araştırma yaparak sonuçlarını paylaştılar. Bilim adamları yaş ilerledikçe kilo vermenin neden zorlaştığını açığa çıkaracak bir araştırmaya imza atarak buna göre yaşlandıkça kahverengi yağ dokusunun etkinliği azalıyor; bu durumda şişmanlamak daha kolay, kilo vermek ise daha zor oluyor.

Yaş ilerledikçe neden şişmanlandığı ve kilo vermenin zorlaştığının nedeni anlaşıldı. Japon bilim insanlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, yaşlandıkça kahverengi yağlardaki ısı üretiminin azaldığını, bu yağların etkinliğinin azalması nedeniyle daha az “Kötü beyaz yağların” yakıldığını gösterdi.

Shizuoka Üniversitesi’nden bilimciler, bu sonuçtan yola çıkarak, iyi kahverengi yağların tekrar harekete geçirilmesini sağlayabilecek “Açma/kapama düğmesini” de buldu.

PAFR geninin yeterli faaliyet gösterememesinin farelerde kahverengi yağların etkinliğinin azalmasına ve obeziteye yol açtığı belirlendi.

Diyabet, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, kanser gibi obeziteye bağlı hastalıklar için yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine ışık tutan araştırmanın sonuçları “The FASEB Journal” dergisinde yayımlandı.

KAHVERENGİ YAĞ DOKULARI KADINLARDA DAHA ÇOK

Rengi normal yağ dokusundan daha koyu olduğu için, kahverengi olarak adlandırılan yağ dokusu vücut ısısının düzenlenmesi için yeni doğan bebeklerde fazla miktarda bulunuyor.

Kısa süre öncesine kadar kahverengi yağ dokusunun, ihtiyaç kalmaması nedeniyle çocuklukta kaybolduğu sanılıyordu. Ancak son araştırmalar bu iyi yağların yetişkinlerde de bulunduğunu, kadınlarda ise daha fazla olduğunu gösterdi.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.