to top

SEZARYEN DOĞUMUN FAYDALARI (AVANTAJLARI)

Doğanın mucizesi olan normal doğum bazen sağlık nedenleri dolayı ile uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda sezeryan doğum daha avantajlı olabilir. Doğumun vajinal şekilde gerçekleşmesi yani normal doğum hem bebek hem de anne için en ideal, en mükemmel doğum yöntemidir. Bu sebeple normal doğumun avantajları elbette ki diğer doğum yöntemleri ile kıyaslanamaz. Fakat bazı durumlarda normal doğumun gerçekleşmesi mümkün olmayabilir. Bu sebeple sezaryen doğuma başvurmak gerekebilir. Bu sebeple annem ve bebek normal doğumla karşılaşabileceği risklerden korunmuş olur.
Sezeryan doğum, vajinal doğumun yapılamayacağı ya da riskli olabileceği durumlarda uygulanır. Normal doğumun bebek ve anne için riskli olabileceği durumlarda sezaryen doğum kaçınılmaz olmaktadır. Bunun dışında sezaryen doğum, dünya çapında çeşitli sebeplerden dolayı en yaygın olarak tercih edilen doğum haline gelmiştir. Bunun birçok sebebi vardır. Amerika’da yaygınlaşmaya başlayan sezaryen, daha sonra tüm dünyayı etkilemiştir.

Günümüzde ise normal doğuma olan teşvik arttırılmaya çalışılmaktadır. Bunun sebebi de şayet ki şartlar elverişli ise, herhangi bir risk teşkil etmiyorsa en uygun olan annenin normal doğum yapmasıdır. Yalnızca isteğe bağlı olarak yapılan sezaryenler anne adayı için herhangi bir avantaj sağlamaz. Bunun dışında anne adayını ve bebeğini çeşitli faydalardan mahrum bırakır. Ancak sezaryen yapılması gerekiyorsa, elbette ki sezaryenin uzun ve kısa vadede yararlarından söz etmek mümkündür.

Tercihe bağlı olarak sezeryan doğum yapmak anne adayları bu avantaj ve dezavantaj şemasını bilmeli ve buna göre karar vermelidir.

Sezaryen olarak yapılan doğumlarda anne adayının karın boşluğundan rahmine ulaşılır. Rahim açılır ve bebek dünyaya getirilir. Sezaryen olarak yapılan doğumlar, normal doğum oranlarından fazladır. Sezaryenin bebek ve anne açısından çeşitli faydaları mevcuttur. Bunlardan biri de sezaryenin genel olarak tercih edilme sebebi olan anne adayının acı çekmemesidir. Genellikle kadınlar normal doğumda acı çekmekten korktukları için sezaryen doğumu tercih etmektedir.

Sezaryen olarak yapılan doğumun bebek için en önemli avantajı ise bebeğin doğum sırasında riske girmemesidir. Bebek, oldukça rahat bir şekilde anne adayının karın boşluğundan alınır.
Bunun dışında sezaryen doğumun en önemli amacı ise dünyaya gelen bebeklerin akıl ve zekâ bakımından geride kalmasını engellemektir. Bebekler annelerinin karnında, uterusun içersinde yer alır. Plasenta adı verilen bebeğin eşi ile bebek, göbek bağı ile birbirine bağlıdır. Bebek de anne adayına bu göbek bağı ve bebeğin eşi sayesinde bağlı durumdadır. Doğumun başlaması ardından sancılar dolayısıyla göbek kordonunun sıkışma riski bulunur. Bundan dolayı da bebeğe giden oksijen ve kan oranında düşük gözlemlenebilir.

Bu faktörler sebebiyle de bebeğin beynindeki hücreler ölebilir. Şayet bu durum kısa süre içinde tespit edielemz ise meydana gelen beyin hücrelerinin ölmesi dolayısıyla ileride geri zekalılık ya da sakat olma riskleri meydana gelir. Bunun dışında bebekte gelişen bu sorun kimi zaman anlaşılamayacak kadar hafif olabilir. Çoğunlukla bebek artık büyüdükten ve öğrenim hayatına başladıktan sonra bu problem fark edilebilir. Çocuk derslerinde ve okulunda başarılı olmakta zorlanabilir.

Sezaryen ile gerçekleştirilen doğumlar, karın ameliyatı ile yapılır. Karından cerrahi işlemlerle girilmesi ve rahimden bebeğin alınmasıdır. Fakat akıldan çıkarılmaması gereken, sezaryen operasyonlarında narkoz nedeni ile meydana gelebilecek riskleri unutmamak gerektiğidiri. Sezaryen yapılan doğumlarında en büyük faydalarından biri, bebeğin normal doğumda karşılaşabileceği risklerin en aza indirilmesidir.

Ancak sezaryen olarak yapılan doğumlarda bebek doğumun ilk zamanlarında çeşitli solunum sorunları ile karşılabilir. Fakat yalnızca sezaryen de değil normal doğumda da bebek dünyaya geldikten sonra solunum problemleri fark edebilir. Bu noktada anne ve baba adayının endişe etmemesi gerekir. Bu durumun geçici olduğu bilinmelidir. Genel anestezi altında uygulanan sezaryen operasyınunda anne adayı doğum yaptıktan sonra ve bilinci yerine geldikten sonra ağrı duyabilir.

Annenin anesteziden ayılıp kendine gelme süresi ise 1-2 saati bulabilir. Fakat epidural anestezi sayesinde sezaryen olarak yapılan doğumlarda anne adayı doğumdan sonra ağrı problemi karşılaşmaz.Genellikle doğum yapıldıktan sonra anne adayı 2 gün hastanede istirahat eder. Kesi yerlerinin düzelmesi ise bir haftayı bulabilir. Bu zaman zarfında anneye yardım edilmesi gerekir.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.