to top

Peynir efsaneye dönüştü: Keçi Peynirli Kinoa Salatası

Keçi peynirli kinoa salatası kolay pratik ve enfes tarifine bayılacaksınız. Soğuk suda yıkanan kinoa tohumları kaynar suda kısa sürede haşlanır, fazla suyu süzüldükten sonra çukur bir salata tabağına alınır. Küp küp kesilen keçi peynirleri, şeftali dilimleri bu lezzete eşlik eder. Ayıklanmış yeşillikler eklenir. Nar taneleri tadına tat katmaya gelir. Zeytinyağı, taze sıkılmış limon suyu, balsamik sirke ve tuz ilavesiyle basit bir sos hazırlanır. Servis öncesinde eklenip bekletmeden paylaşılır.

Yemek.com‘a özel olarak gerçekleştirdiğimiz çekimde püf noktalarını öğrendiğimiz keçi peynirli kinoa salatası tarifi dışında kalan Masa Restaurant tariflerini evinizde de hazırlayabilirsiniz.

KAÇ KİŞİLİK
1 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ
20 dakika

PİŞİRME SÜRESİ
0 dakika

Malzemeler120 gram haşlanmış kinoa50 gram kuzu kulağı50 gram mesculin50 gram endivyen20 gram şeftali ya da nektarin100 gram keçi peyniri2 yemek kaşığı ayıklanmış nar tanesi
Püf Noktası
Kinoayı haşlayacağınız su, 1 ölçüye 1,5 ölçü ağırlığında olmalıdır. 120 gram kinoa için 175-190 ml. su kullanabilirsiniz.Yeşillikleri bol suda yıkayıp fazla sularını süzdürdükten sonra kullanmaya özen gösterin.

Nasıl Yapılır?
Kuzu kulağı, mesculin ve endivyeni ayıklayıp bol suda yıkadıktan sonra salata kurutucusunda kurutun.

Şeftali ya da nektarini, çekirdeğini çıkardıktan sonra ince ince dilimleyin. Keçi peynirini iri küpler halinde kesin.

Haşlanmış kinoayı çukur bir salata tabağına alın. Üzerine kuzu kulağı, mesculin ve endivyeni ekleyin.

Şeftali dilimleri, keçi peyniri ve nar taneleriyle süsleyin. Arzu ettiğiniz oranda zeytinyağı, limon suyu ve balsamik sirke ile hazırlanmış salata sosuyla karıştırıp bekletmeden sevdiklerinizle paylaşın.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.