to top

Burunda Oluşan Uçuklar

Bazen burun bölgemizde küçük sivilce şeklinde çıkan uçuklar bizi mutsuz edebilir. Bu uçuklar küçük ve bizi gündelik hayatta engelleyici olmayan ve kendiliğinden bazı kremlerle geçen uçuklardır. Ancak bazende burnumuzun şişmesine, uçuğun yara haline dönüşüp büyümesine neden olduğunda bu şekilde gündelik hayatımızı engelleyebilir.

Burundaki uçuklar herpes grubu denilen tip 1 virüsüdür ve vücuda yerleştiğinde  zaman zaman ortaya çıkar. Bu virüs aile bireylerinden bulaşır. Temas ve salgılarla kolaylıkla bulaşabilir. %1 oranında ise daha çok ağrı yapan ve üzerinde ülser denilen enfeksiyonlu uçuklardır.

Diğer bir lenfeksiyonsa genelde yetişkinlerde çıkan zaman zaman çıkan ayda bir, senede bir çıkan, kaşıntı, kızarıklık ve su toplayan kabarcıklarla ortaya çıkan ve 1 hafta da geçen uçuklardır.

Burun bölgesinde meydana gelen uçuk tedavisinde başlıca tedavi şekillerdi şunlardır:

Burun bölgesinde çok sınırlı bir sayıda yara yapıyorsa, sosyal yaşantısına engel olmuyorsa direk olarak basit kremlerle tedavi edilebilir. Ancak sosyal yaşamını engelleyici bir yaraysa, travmatik bir deri oluşmuşsa öncelikle deri tedavi edilir.

Güneşe çıkmadan önce mutlaka en az 30 faktörlü güneş kremi kullanılmalı.

Hastaya hastanın yaşına ve durumuna, bağışıklığına göre uçukları yok edecek değişik ilaçlar verilir. Burunda şişme ve ağrı varsa Dermatolog uygun ilaçlar verecektir ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirici vitaminlerde yazacaktır.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.