to top

Bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır?

Ebeveynlerin en çok zorlandıkları konulardan olan uyku ve beslenme konularından, bugün sadece uykuyu ele alacağız.

Hem anne, babaların hem de yeni doğmuş bebeklerin ruh ve beden sağlığı için uyku oldukça önemlidir. Uyku eğitimi çocuklara doğduğu andan itibaren verilmeye başlar ve 0-6 yaş arasında ise tam olarak oturur.

Fakat öyle anne babalar var ki aylarca hatta yıllarca çocukları ile uyku problemi yaşıyorlar. Aslında her şey doğumla başlar. Bu bilinçle çocuklarımıza yaklaşırsak çözümleri de kolay olur.

Gelelim konumuza bebeğiniz doğdu ve evinize döndünüz, bebeğiniz zaten zamanının çoğunu uyuyarak geçirecektir. Fakat burada önemli olan gece ile gündüzü ayırt edebilmesidir. Bu da sizin elinizde.

Gece ile gündüzü ayırt edebilmesi için yapılacak en önemli kural bebeğinizi gündüzleri aydınlık ve sesli bir ortamda uyumasını sağlamak. Yani aman kapı çalmasın, aman gözüne ışık gelmesin, aman ses olmasın diye herhangi bir koruma güdüsüyle hareket etmeyin. Geceleri ise durum tam tersi olmalı. Karanlık ve sessiz bir ortamda bebeği uyutmalıyız. Bebeğiniz muhakkak ki acıktığı için her 2-3 saatte bir uyanacaktır. Ama siz her ne sebeple olursa olsun bebeğinizle konuşmayın, ışığı açmayın, karanlık gösteren bir gece lambanız olsun ve başka bir aydınlatma kullanmayın. Bebeğiniz ağlasa bile yüksek sesle konuşarak veya ışığı açarak onu sakinleştirmeye çalışmayın.

yeni-dogmus-bebekler-uykuda-da-ogreniyor-6575261-466x208

Ben de 2 çocuk annesi olarak çocuklarımda bu yöntemi uyguladım ve herkese de bu yöntemi tavsiye ediyorum. Çok ise yarıyor. Deneyin göreceksiniz.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.