to top

Boy Uzamasını Destekleyen Yiyecekler

Daha uzun olmak, daha fazla sosyal statü içeren avantajlara sahiptir. Boyunuz genetiğinize bağlı olsa da, çocuğunuzun boyunu uzatmanın sağlıklı beslenme ile alakası var . Büyüme durduktan sonra  ve büyüme plakalarınız birleştiğinde, daha uzun boylu olmak için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur .

 

Çocuklar ve gençler için gerekli olan, İnsan Büyüme Hormonu’nu (HGH) arttırmak ve

Vücudun HGH üretimini teşvik etmeye yardımcı olacak yiyecekler yiyebilirsiniz.

En önemli adımlar, çeşitli sağlıklı yiyecekler yemek, şekerden kaçınmak ve kilonuzu uygun seviyelerde tutmaktır.

Peki… hangi yiyecekler HGH’yi (Büyüme hormonu) artıracak?

Melatonin

 

 

Yatmadan önce ananasın üstüne atıştırın. İçerdiği serotonin , melatonin içine sentezlenen bir hormon. Melatonin daha iyi uyumana yardımcı olur ve vücudun daha fazla HGH üretir.

Diğer melatonin bakımından zengin yiyecekler arasında turtalar, yer fıstığı, mısır, kuşkonmaz, domates, üzüm, nar, zeytin, brokoli, salatalık, pirinç, arpa, yulaf, ceviz, ayçiçeği tohumu ve keten tohumu bulunur.

Bu besinler sizin için de iyidir. Sadece  yağ ve kalorinin yüksek olduğunu  dengeli tüketmeyi unutmayın;

 

arjinin

 

Bir amino asit olan arginin , HGH’yi arttırır.

Araştırmalar vücudumuz için  günde yaklaşık 15-20 gram gerektiğini gösteriyor. Bu biraz fazla, bu yüzden gıdaları dikkatlice seçin. Hindi göğsü arginin en yüksek değeridir,

Arginin içeriği yüksek diğer yiyecekler arasında domuz filetosu, tavuk, kabak çekirdeği, soya fasulyesi ve yerfıstığı bulunur. Fazla kilo almamak için, arginin bakımından zengin gıdalarınızı bir takviye ile tamamlamanız gerekebilir.

 

 

Magnezyum

 

 

Vücudunuzda kalsiyum ve D vitamini uygun şekilde işlemek için magnezyum gerekir. Kalsiyum ve D vitamini açısından zengin besinler yiyorsanız, magnezyum açısından zengin besinler yediğinizden emin olun.

Magnezyumca zengin besinler arasında koyu çikolata, avokado, fındık, somon ve mercimek gibi baklagiller bulunur. Magnezyum ayrıca kan basıncını ve kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olur . Daha uzun boylu olmasanız bile, daha sağlıklı olacaksınız.

 

Kalsiyum

Uzun boylu büyümek istiyorsanız kalsiyum son derece önemlidir. Kemiklerinizin, dişlerin tabanıdır ve beyninizle vücudunuzun geri kalanı arasındaki iletişimi sürdürmenize yardımcı olur. Vücudunuz kas kasılmalarını düzenlemek için kalsiyum kullanır, bu nedenle kalbiniz için çok önemlidir.

Vücudunuz D vitamini olmadan kalsiyumu etkili bir şekilde ememez.

Süt (genellikle D vitamini ile güçlendirilmiş), yoğurt, fındık ve tohumlar, fasulye, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve sardalye gibi kalsiyum bakımından zengin yiyecekleri yiyin .

 

Hindistancevizi yağı

HGH’yi arttırmanın bir yolu kilo vermek. Hindistan cevizi yağıyla yemek yapmak veya bir yüzeye eklenmesi vücudunuzun yağ yakmasına yardımcı olur. HGH seviyenizi dört saate kadar yükseltmek için iki kilo vücut ağırlığına bir gram hindistancevizi yağı ekleyin.

Hindistan cevizi eti yağı gibi doymuş bir yağdır, ancak hindistan cevizi yağı sizin için daha sağlıklı olan orta zincirli bir trigliseritdir . Bu MCT’ler , daha büyük zincir yağlarına kıyasla yaktığınız kalori sayısını artırır.

 

Glutamine

 

 

Glutamin , protein oluşturmak için kullanılan bir amino asittir. Stresli olmadığınız sürece normalde sisteminizde yeterli miktarda glutamin vardır. Araştırmalar, glutamin bakımından yüksek olan 2 gram

 

gıdanın HGH üretiminizi artırabileceğini göstermiştir.

Glutamin seviyenizi arttırmak için bu yiyecekleri atıştırın: çiğ yeşil yapraklı sebzeler, hayvansal protein ve yumurta, süt, yoğurt ve peynir. Keçi sütünde glutamin seviyesi daha yüksek!

 

 

Demir

Demir , kırmızı kan hücrelerini inşa etmenin bir parçası. Demire ihtiyacınız var, böylece kanınız vücudunuz boyunca oksijen taşıyabilir. Uzun boylu büyümek istiyorsanız, vücudunuzun oksijen ihtiyacını destekleyin.

Demir takviyesi almadan önce doktorunuza danışın. Erkek takviyeleri aşırı doz alabilir. Adet gören kadınlar normalde çok fazla demirle ilgili sorun yaşamazlar.

Demir bakımından zengin yiyecekler yemek bir sorun olmamalıdır. Demir içeriği yüksek yiyecekler arasında kabuklu deniz ürünleri, ıspanak, karaciğer, baklagiller, kırmızı et ve kinoa bulunur.

 

 

Protein

 

 

Büyümek istiyorsan, proteine ihtiyacın var . Protein içindeki amino asitler vücudunuz tarafından organlardan kemiklere kadar tüm dokuları oluşturmak için kullanılır. Sığır eti, sağlıklı hücrelerde rol oynayan bir amino asit olan L-ortinini sentezlemenize yardımcı olduğu gösterilmiştir .

Otlarla beslenen sığır eti, hindistancevizi eti, mera yetiştirilen tavuk ve omega 3 ile zenginleştirilmiş yumurtaları yiyin.

Bitki bazlı proteinler et proteinleri kadar sağlıklıdır, bu nedenle genç vejeteryanızın  kısa olacağından endişelenmeyin.

Çiğ Çikolata

Çiğ çikolata , koyu çikolataya benzer ancak ısıtılmamıştır. Bitter çikolata makul miktarlarda sizin için sağlıklı. Çiğ çikolata daha iyidir. Enzimler içerir. Çiğ çikolata, şekerlerde çok düşüktür ve şeker ilave edilmiştir ve hiç süt içermez.

Çikolata, hipofiz bezini daha fazla HGH üretmesi için uyarır. Ayrıca triptofan içerir . Bu amino asit nihayetinde melatonine dönüştürülür. Melatonin daha iyi uyku ve daha fazla HGH üretimi için önemlidir.

D vitamini

Kemikleri sağlıklı ve işlevsel tutmak için D vitaminine ihtiyacınız var. D vitamini güneş ışığı da dahil olmak üzere belirli kaynaklardan alınmalı. D vitamini sağlığınız için son derece önemlidir. Ton balığı, uskumru, somon, güçlendirilmiş süt, dana eti karaciğer, peynir ve yumurta sarısı gibi yiyecekleri yemeyi deneyin .

D vitamini toksik olabilir , bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan takviye başlamayın. D vitamini yemek yemekten aşırı doz almamalısınız.

D vitamini kansere, yüksek tansiyona ve tip I diyabete karşı koruma sağlarken, eksiklik yumuşak kemiklere yol açar.

C vitamini

Sağlıklı kemiklere sahip  istiyorsanız C vitamini önemlidir. Sizin vücut kolajen oluşturmak için C vitamini kullanır. Kolajen kemik ve kıkırdak lifli kısmıdır.

İnsanlar, C vitamini sentezleyemeyen tek canlılardır, bu nedenle C vitamini açısından zengin besinler yemeliyiz. Bunlara portakal, karpuz, çilek, ananas, kivi ve kavun dahildir.

Konserve veya paket meyve sularından ziyade  taze tüketmelisiniz. Çünkü taze üründe daha az zararlı şekerler bulunmaktadır  ve daha sağlıklı besinler elde edersiniz.

Sonuç

Vücudunuzun HGH üretimini arttırmak, daha uzun boylu büyümenize yardımcı olabilir – en azından 20 yaş üstü bir çocuğunuz varsa. Bu yiyeceklerin etrafına yerleştirilmiş dengeli yemekler yiyebiliyorsanız, daha uzun boyda büyüyebilirsiniz. Eğer boy sorununuz yoksada, vücudunuzun ihtiyacı olan ve muhtemelen alamadığı besinler bakımından zengin bir diyet ile hala daha sağlıklı olacaksınız.

Yiyecekleri melatonine dönüştürülmüş maddelerle yemek uyumanıza  yardımcı olur, daha uzun ve sağlıklı kalmak için önemlidir. Kilo fazlalığınız var ise  kilo verin, çünkü HGH kilo verme işlemi ile artar.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.