Yukarı

Adet Kanamasının Az Olması

Adet kanamasının az olması demek incelenmesi gereken bir sorundur. Adetin az gelmesi, bir adet döneminde oluşan kanama oranının azalması tıp dilinde ”hipomenore” olarak tanımlanır. Adet döneminde oluşan kanama miktarı ilerleyen yaş ile beraber azalmaya başlar. Özellikle doğum kontrol hapı kullanımı adet kanının azalmasına yol açan bir faktördür. Bu nedenle doğum kontrol hapına başlayacak kişilerin adet miktarının azalacağı yönünde bilgilendirilmesi gerekir.

Adet kanamasının en fazla gün sürmesi ve günlük en az 2 ped kullanılması normal olarak kabul edilir. Ancak adetin 2 günden daha az sürmesi hipomenore olarak kabul edilir. Bazı kadınlar az adet gördüklerinden yakınsalar da aslında gördükleri adet miktarı normaldir.

Adetin Az Gelme Sebepleri

Adet kanamasının az olması çoğu zaman hormonlar ile alakalı nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Ayrıca ileri yaşlarda özellikle 40 yaşın üzerindeki kadınlarda kadınlık hormonlarının azalmasına bağlı yine adet kanamasında azalma yaşanabilir.

Özellikle kürtaj işlemi sonrasında ya da rahim içi ile alakalı olarak gerçekleşen ameliyatlar sonrasında rahim içinde yapışıklık oluşabilir. Rahim içinde oluşan yapışıklıklar adet döneminde oluşan kanamanın azalmasına yol açar. Yapışıklık ileri derecelerde ise adet kanaması hiç gerçekleşmeyebilir.

Adetin Az Gelmesi
Aktif bir cinsel yaşam yaşayan kadınlarda adet kanamasının azalması halinde mutlaka gebelik şüphesi akla gelmelidir. Daha çok üstüne görme durumu açığa çıkabilir. Üstüne görme gibi durumlarda gebelik yaşanabilir ve adet kanaması azalabilir.

Adetin Az Gelmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Adet azlığı nedeni ile gerçekleştirilen tedavilerde hormon içerikli ilaçlara ihtiyaç duyulabilir. Guatr hastalığı söz konusu ise guatr hastaya guatr hormonu takviye edilir. Adetin neden az geldiği tespit edilerek tedavi o yönde gerçekleştirilir. Bazı vakalarda doğum kontrolü için takılan spiral varlığında kanama azalabileceğinden dolayı spiralin çıkarılması gerekebilir.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort