Yukarı

Ramazanı fırsata çevirin

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Mücahit Öztürk, ramazanın manevi atmosferinin önemli bir toplumsal yara olan bağımlılığa da merhem olduğunu belirtti.

Öztürk, yazılı açıklamasında, her yıl tütün kullanımının 5 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açtığını hatırlatarak, 2030’da bu sayının 8 milyonu aşacağını kaydetti.

Sigara tüketiminin azaltılamaması halinde 2020’de Türkiye’de 550 bin, dünyada ise 5 milyon kişinin sigaranın neden olduğu hastalıklardan öleceğini tekrarlayan Öztürk, bunu korkunç bir gerçek ve kitlesel bir ölüm olarak niteledi.

Mücahit Öztürk, Ramazanın bağımlılıklardan kurtulmak için bir fırsat olduğunu aktararak, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Huzur, barış, adalet, kardeşlik ve paylaşma ayı olan ramazanın manevi atmosferi önemli bir toplumsal yaramız olan bağımlılığa da merhem oluyor. Zorluklara karşı iradeli olmayı, sabretmeyi, insanoğluna bağımlı olduğu her ne varsa ondan uzak durmayı öğreten oruç, aynı zamanda bir terbiye vasıtasıdır. Oruç, maddi ve manevi bir öğretendir aslında. Oysa modern yaşam, dayattığı tüketim kültürü ve alışkanlıklarıyla bizleri istek ve arzularımızın esiri yapıp, hazza ve doyuma dayalı bir dünyaya çekmeye çalışıyor.  Ramazan ise rahmet, mağfiret ve farkındalık ayı olarak çıkıyor karşımıza.Ramazan ve oruç, tüm bağımlı olduklarımızdan, tüm tükettiklerimizden, israftan bir arınma, bir fırsat ayı olarak ikram ediliyor.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved