to top

Prostat Kanseriyle İlgili Merak Edilen Sorular

Bu tedavi ilk defa ne zaman uygulandı?

Prostat kanserli ilk hasta Avrupa’da 1993 senesinin şubat ayında ve Amerika Birleşik Devletlerinde 1999 yılının haziran ayında tedavi edilmiştir.

Bu güne dek bu yöntem  prostat kanserli kaç hasta üzerinde uygulandı?

Kasım 2006 itibarıyla 119 merkezde 10900’den fazla hasta bu yöntemden faydalanmıştır.

Sonuçlar nasıl?

Avrupa’da yapılan çalışmalardan elde edilen neticeler lokalilize prostat kanseri hastalarının yüzde 92’sinde Ablatherm – HIFU tedavisinden sonra negatif biyopsi sonucu ve stabil PSA düzeyleri elde edildiğini göstermektedir.

Tedavi esnasında ağrı hissedilir mi?

Spinal ya da genel anestezi, tedavi sürecinde ağrıyı baskılar. Fakat tedavi sonrasında çok az da olsa geçici olarak bir takım ağrılar hissedilebilir.

Tedavi sonrasında normal aktivitelerime dönebilecek miyim?

HIFU prostat kanseri tedavisi, günümüzde tedavi sonrası yaşam kalitesini en az etkileyen yöntemlerdendir. Düşük komplikasyon oranı ve riski, ayrıyeten çok kısa iyileşme süresi pek çok vakada tedaviden çok kısa süre sonra (genellikle 2 ya da 3 gün) normal aktivitelere dönme imkanı tanır. Tedaviden sonra bir müddet, sonda taşımanız gerekecektir. Buna ilave olarak hekiminiz tarafından size anlatılan bütün normal aktivitelerinizi sürdürebilirsiniz .

Kontrol maksatlı olarak hekimime hangi sıklıkta gitmem gerekir?

Olağan takip; tedaviden sonraki ilk yıl süresince üç aylık aralıklarla daha sonra 6 aylık aralıklarla PSA kanın düzeyi ölçümlerini ihtiva etmektedir. Tedavi sonrası 3 ila 6 ay sonra kontrol biyopsisi alınır.

Lokman Hekim

Sorry, the comment form is closed at this time.