to top

Adet Öncesinde Gerginlik

Adet öncesi gerginlik sendromu, adet kanamasına takriben 1 hafta kala ortaya çıkan ve adetin görülmesi ile birkaç gün içinde kaybolan ruhsal ya da fiziksel değişimleri ifade etmektedir. Bu süreçte yoğun olarak agresif, depresif bir ruh hali ve duygusal dalgalanmalar yaşayabilirsiniz.

Göğüslerde dolgunluk, hassaslaşma, vücutta ödem, yorgunluk, karın şişkinliği, baş ağrıları, akne gibi fiziksel belirtiler de görülebilir. Şikayetlerinizi hafifletmek için yaşam biçiminizi düzenlemeniz gerekir.

Adet dönemine 1 hafta – 10 gün kala, kafeinli, alkollü içeceklerden, çok şekerli, tuzlu ve yağlı gıdalardan uzak durun. Tatlı yeme arzunuzu bastıracak tam tahıllı gıdalara, yüksek kalsiyum ihtiva eden yağsız süt ürünlerine, soya ürünleri, muz ve ıspanak gibi B6 vitamininden zengin gıdalara yönelin. Baklagiller ve badem gibi magnezyum kaynakları yemeği unutmayın.

Et, balık, tavuk ve yeşil yapraklı sebzeleri öğünlerinize ekleyin. Hafif egzersizler yapmak da sizi rahatlatır. Ender görülen şiddetli PMS vakalarındaysa ilaç tedavisi önerilmektedir.

Lokman Hekim

Sorry, the comment form is closed at this time.