Yukarı

Lezzetli Dondurmalı İrmik Tatlısı

Geçmişten günümüze sevilen ve vazgeçilmeyen bir tatlı mı olsun istiyorsunuz? O halde işte aradığınız tarif tam da burada! Sofraların vazgeçilmez lezzeti Dondurmalı İrmik Tatlısı, ailenizin bir numaralı lezzetti olmaya hazır.

Dondurmalı İrmik Tatlısı
Malzemeler

Yarım çay bardağı fıstık

1,5 su bardağı irmik

1,5 su bardağı süt ya da su

3/4 şeker (isteğe bağlı arttırılır ya da azaltılabilir)

yarım kase vanilyalı dondurma

2 kaşık kadar tereyağı

 

Yapılışı
Öncelikle derince bir tavaya tereyağı alınır ve üzerine sırasıyla fıstık daha sonra da irmik ilave edilir. Hafif kahverengi görünüm olana kadar kavrulmaya devam edilir. İyice kavrulduğuna emin olunduktan sonra altı kapatılır. Ayrı bir küçük tencere ya da tavaya süt ve şeker ilave edilip şekerin iyice erimesi sağlanır. Daha sonra erimiş şeker ve süt karışımı yavaşça irmiğe ilave edilir. (irmik çok sıcak olduğundan süt dökülürken sıçrayabilir, hemen kapağın kapatılması ve dikkatli olunması gerekir.)

Karışım ılımaya bırakılır ve çok soğumadan da derin bir kaseye konulur. Kaseye konulan irmiğin ortasına kaşık ile oyuk açılır. Daha sonra dondurmayı oyuğa koyup, düz bir servis tabağına olacak şekilde irmik ters çevrilir. Dondurma tamamen irmiğin içinde kalmış olur ve size de ailecek bu lezzetin tadına varmanız kalır. Dondurmalı İrmik tatlısı yaklaşık 15 dk içinde hazırlanabilen, pratik bir tatlı tarifidir.

Afiyet olsun.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort