Yukarı

Kuruyemişin fazlası yağ yapar, ölçülüsü zayıflatır

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Olcay Barış, beslenme programında yeterli miktarda kuruyemiş bulunanların, kuruyemiş tüketmeyenlere göre daha kolay kilo verdiğini söylüyor.

Dondurulmuşu değil tazeyi tercih edin
Kış döneminde artan vitamin-mineral ihtiyacını sebze-meyve tüketerek karşılamak gerekiyor. Bu besinler, içerdikleri lif sayesinde kan şekeri ve kolesterolün yükselmesini engelliyor ve enerji alımını dengeleyerek kişiye doygunluk hissi veriyor. Mevsiminde olmayan turfan da ürünler yerine aynı ürünlerin dondurulmuş olanlarını tercih etmek gerekse de meyve ve sebzenin mevsiminde tüketilmesi öneriliyor.

Günde 2.5 litre su iç yağlanma azalsın
Fazla tüketimden kaynaklanan yağlanmayı engelleyecek önerilerden biri de günlük 2-2.5 litre civarında su içmek… Vücut ısısını dengede tutabilmek için bol sıvı alımını unutmamak çok önemli. Yeterli sıvı alımı vücutta oluşan toksinlerin (zararlı öğeler) atılmasında, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında, metabolizma dengesinin sağlanmasında ve birçok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesinde son derece önemli rol oynuyor.

Ekmek ve pilav aşkı fazladan yağ demek
Karbonhidratlar, basit ve birleşik olarak ikiye ayrılıyor. Ekmek, galeta, makarna, pirinç, çorba gibi birleşik karbonhidratların kan şekeri üzerindeki etkisi, uzun süreli ve yavaş oluyor. Bu besinler kişiye doygunluk hissi vererek iştahın yatışmasına yardım ediyor. Bu nedenle bir kâse çorba, üç yemek kaşığı az yağlı pilav, üç yemek kaşığı sossuz ve az yağlı makarna, bir dilim tam buğday ya da çavdar ekmeği, bir adet galeta, 2 adet grisininin, değişim yaparak tüketebileceğiniz karbonhidratlar olduğu belirtiliyor.

Hamura uzak, sütlüye yakın olun
Hamur işi besinler, şerbetli tatlılar, şeker, reçel, bal, kek, kurabiye, meyve suları, basit karbonhidrat grubunda yer alıyor. Bu besinler bağırsaklardan çok çabuk emildikleri için kan şekerini çok hızlı yükselterek birkaç saat sonra (insülin hormonunun salınımıyla) düşmesine ve acıkma hissinin tekrar oluşmasına neden oluyorlar. Bu nedenle hamur işi ve şerbetli tatlılar yerine, haftada 1-2 gün sütlü tatlılar tüketilmesi öneriliyor. Meyveli tatlılardan ayva ve kabak tatlısı gibi alternatifler öneriliyor. Kuruyemişlerden fındık, fıstık, ceviz ve badem, omega 3 açısından zengin olup, kalp damar hastalıklarının önlenmesinde ve kötü kolesterolü düşürmede rol oynamakla birlikte, fazla miktarda tüketmenin yağlanmaya yol açacağını hatırlamak gerekiyor.

Haftada 3 gün spor yağlara savaş açar
Fiziksel aktivite vücut direncinin artırılmasına neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) önerisine göre haftada 3 gün, en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite, kalp ve beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinin yanı sıra bazı hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde son derece önemli görülüyor.

En çok tüketilen 5 kuruyemiş
Leblebi: 100 gramında .2 kalori var. Bir çay bardağı leblebi, bir dilim ekmeğe eş değer.
Yararı: Yatmadan önce bir avuç sade leblebi, zararlı asitleri emerek yok ediyor. Lifli yiyecekler grubunda olduğu için leblebi, bağırsak tembelliği konusunda da faydalı. Ülsere ve reflüye de iyi geliyor.

Badem: Gramında 596.8 kalori var. Günde 6-8 adet tüketilmeli.
Yararı: Çinko, demir, kalsiyum, potasyum gibi mineraller ve E vitamini içeriyor. Ayrıca Omega 3 oranı çok yüksek. Kalp-damar hastalıklarında koruyucu etkisi var. Lif oranı yüksek olduğu için bağırsak hareketlerini de artırıyor.

Ceviz: Gramında 654.5 kalori var. Günde iki adet ceviz yemek gerekiyor.
Yararı: İçerdiği Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri sayesinde, zekâ gelişimini destekliyor, fosfor-kalsiyum içeriği ile kemik ve dişleri güçlendiriyor. Potasyum içeriği sinirleri uyarıyor ve enerji veriyor. Hafızayı kuvvetlendirip kolesterolü düşürüyor.

Fındık:
Gramında 636.2 kalori var. Günde 10-12 adet yenilmesi öneriliyor.
Yararı: Demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi mineraller ile protein ve E vitamini açısından oldukça zengin. Beden ve zihin yorgunluğunu gidermesinin yanında kolesterol düşürücü ve kalp ritmini ayarlayıcı etkisi bulunuyor.

Fıstık:
Gramında 529.6 kalori var. Günde 6-8 adet yenilmesi yeterli.
Yararı: Antepfıstığı vücuda enerji veriyor, yorgunluğu gideriyor, bedeni ve zihni kuvvetlendiriyor. Ayrıca karaciğerin ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardım ediyor. Kalp hastalıkları riskini azaltıyor.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort