to top

Hijyen hakkında bilmemiz gerekenler…

Vücudumuzun hassas bölgeleri temizlik açısından çok önemli… Hava almayan ve temizlik açısından önemli olan bu bölgeleri sağlığımız açısından gün boyu hijyen olması gerekiyor. 

Temiz tutun

Hassas bölgelerinizi ılık suyla yumuşak bir bez, parmaklarınız ya da duş başlığı yardımıyla nazikçe silin. Vajinal pH dengenizi bozabilecek ürünlerden kaçının. Ilık suyla yıkayın.

Kuru tutun

Hassas bölgelerinizi temiz ve kuru tutmanız önemlidir. Örneğin, yüzdükten ya da spor yaptıktan sonra ıslak mayonuzu ya da nemli giysilerinizi kısa süre içinde değiştirin.

Doğru iç çamaşırı seçin

Her zaman %100 pamuk olan ürünleri tercih edin.

Çok dar giymeyin

Çok dar giysiler, vücudunuzun kendi kendine yapmaya çalıştığı doğal hijyenin önünü kesebilir. Bu yüzden çok dar spor kıyafetleri değil, hava alan ürünleri tercih edin.

Pedinizi sık değiştirin

Yoğunluğunuza bağlı olarak, her 3-4 saatte bir pedinizi değiştirin. Bu, hassas bölgelerde rahatsızlığı (kaşınma ya da tahriş gibi) ve istenmeyen kokuları engelleyecektir.

Doktorunuzla konuşun

Eğer vulva ya da hassas bölgedeki deri dokunmaya karşı hassas, kırmızı, tahriş olmuş ya da kaşınıyorsa, iritasyon meydana gelmiştir ve enfeksiyona sebep olabilir. Kullandığınız temizlik ürününden bile kaynaklanıyor olabilir. Yine de doktora görünmenizde ve sebebini bulup uygun tedaviyi uygulamanız gerekir.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.