Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php on line 20

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php:20) in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 8

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 11
GERÇEK VE YALANCI DOĞUM SANCILARI

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 213

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 214
Yukarı

GERÇEK VE YALANCI DOĞUM SANCILARI

Yalancı doğum sancılarına başka bir deyişle “Braxton Hicks kontraksiyonları” da denir.

Gebeliğin son aylarına yaklaşıldığı zaman anne adayı rahminde kasılmalar hisseder. Annelerin geneli bu sancıları gerçek doğum sancısı sanarak telaşa kapılır. Ancak bu sancılar rahmi gerçek sancılara hazırlayan egzersizlerdir. Yalancı doğum sancıları, “Braxton Hicks kontraksiyonları” şeklinde tanımlanır. Yalancı sancılar, hamileliğin son üç aylarında başlar. Ancak kimi gebede 4. Aydan sonra da ortaya çıkabilir. Yalancı sancılar rahimde açılmaya ve doğuma yol açmazlar. Gerçek doğum sancılarından ayırt edilebilirler.

Yalancı sancılar, düzenli olarak gelmezler. Belirli bir süre öncesinden sancı geleceğini tahmin etmeniz mümkün değildir. Gerçek doğum sancıları ise düzenli olarak gelir. Bu sebeple sancının ne zaman başlayacağını tahmin edebilirsiniz.
Yalancı doğum sancıları giderek şiddetlenmezler. Ancak gerçek doğum sancıları git gide şiddetlenir.

Yalancı doğum sancıları anne adayının pozisyonu değiştirmesi ve hareket etmesiyle geçer. Ancak gerçek doğum sancıları anne adayı ne yaparsa yapsın geçmez.

Gerçek doğum sancıları 30 – 60 saniye arasında sürmektedir. Yalancı doğum sancılarının süresi ise belli olmaz ancak daha kısa sürede geçer.

Yalancı doğum sancıları ağrı vermez. Anne adayına rahatsızlık verir.

Yalancı doğum sancıları başlamışsa, anne uzanmalı ve dinlenmelidir. Şayet yatar pozisyonda sancı gelmişse ayağa kalkmak ve hareket etmek iyi gelecektir. Bol bol su içmek de oldukça faydalı olacaktır. Ancak sancı geçmiyorsa, doktorunuza haber vermelisiniz.

Yalancı Doğum Sancısı Nedenleri

Braxton Hicks kasılmaları yani yalancı sancılara sebep olan faktörün ne olduğu açıklanamamıştır. Ancak kabul gören görüş, kasılmaların rahmin kendi sertliğini oluşturmasına yardımcı olduğu ve plasentaya kan akımını kolaylaştırdığı yönündedir. Yalancı sancılar, rahim ağzında açılma ya da incelmeye yol açmaz.

Yalancı kasılmalar, rahmi gerçek doğuma hazırlar. Bu sebeple alıştırma kasılmalarıdır.

Gebeliğin genellikle son 3 aylarında başlayan kasılmalar,

bebeğin aktif olması,
karın bölgesine darbe alınması,
cinsel ilişki,
susuzluk gibi faktörlerle tetiklenebilmektedir.

Yalancı doğum sancıları gerçek doğum sancılarından nasıl ayırt edilir?

Yalancı doğum sancıları çoğunlukla hamileliğin 24. Haftası ardından başlar. Ancak 16. Hafta da başlayan vakalar bildirilmiştir.
Yalancı doğum sancıları, rahimde genişlemeye, incelmeye yol açmaz. Bu sebeple bebeğin dünyaya geleceğine dair bir işaret değildir.
Gerçek doğum sancıları düzenli olarak gelir ve aynı sürede hissedilir. Ancak yalancı doğum sancıları düzenli olarak gelmez. Genellikle düzensiz olarak hissedilir. periyodik
Yalancı doğum sancıları zaman içerisinde yoğunlaşmaz, şiddeti artmaz. Ancak gerçek doğum sancıları şiddetlenir özelliktedir.
Oturmak, pozisyon değiştirmek, hareket etmek ya da uzanmak yalancı doğum sancılarını geçirirken, gerçek doğum sancıları bu şekilde geçmez.
Gerçek sancılar genellikle yarım dakika ile bir dakika arasında sürer. Ancak yalancı doğum sancıları 15 saniye kadar sürmektedir.
Yalancı doğum sancıları, anne adayının fiziksel olarak ağrı duymasına yol açmaz. Yalnızca anne adayı bir çeşit rahatsızlık hisseder.
Gebeler yalancı doğum sancısı durumunda ne yapmalıdır?

Yalancı doğum sancıları geldiği zaman anne adayları ilk olarak sakin olmalıdır. Sancılarının gerçek mi, yoksa yalancı mı olduğunu ayırt etmelidir. Oturur pozisyondalar ise, ayağa kalkmalı, hareket etmelidir. Hareket halinde ise, uzanmalıdır. Bu alınabilecek en basit önlemlerden biridir. Bunun dışında anne adayı bol bol su içmeyi ihmal etmemelidir. Vücudun suyunun azalması, kasılmaları tetikler. Bu sebeple bol bol su içmek yalancı doğum sancılarını hafifletecektir. Şayet bu önlemlere rağmen sancılar geçmezse doktorunuza başvurunuz.

Yalancı doğum sancıları:

Sıklığı ve şiddeti oldukça düzensizdir.
Pozisyon değiştirme, masaj ve dinlenmek ile geçebilir
Ağrı bel, kasık ve karında duyulur.
Rahim ucunda yumuşama ve açılma meydana gelmez.
Gerçek doğum sancıları:

Düzenli olarak gelir.
Anne adayı ne yaparsa yapsın, geçmez.
Rahimde yumuşama ve açılmaya yol açar.
Anne adayının gerçek doğum sancısında yapması gerekenler:

Sancı geldiğinde sakin olunmalı.
Hareket edilmeli, evde ufak yürüyüşler yapılmalı.
Ilık bir duş alınabilir.
Baba adayı, eşine masaj yapabilir.
Hastane valizleri kontrol edilmeli.
Sık sık tuvalete çıkılmalıdır.
Gerçek sancılar geldiğinde yapılmaması gerekenler:

Ağrılar başladığı zaman herhangi bir şey yenilip içilmemelidir. Su ihtiyacı yudum yudum karşılanmalıdır. Aksi taktirde anne adayı kusabilir.
Biraz enerji vermesi için, ufak parçalarda çikolatalar, şekerler tüketilebilir.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved