to top

Bakirelerde Vajinal Akıntı ve Tedavisi

Evli kadınlara oranla bakirelerde çok sık görülmez.

1 ) Bakirelerde vajinal akıntı

Bakire bayanlarda normal fizyolojik vajinal akıntı veya enfeksiyon ile alakalı olarak kötü kokulu yeşil veya beyaz akıntıya rastlanabilir. Akıntı mantar (kandida) enfeksiyonu ile alakalı olarak meydana gelebilir. Bakire bayanlarda, cinsel yaşamı olan bayanlarda olduğu gibi çok akıntı problemi ile karşılaşılmaz. Şeffaf ve az miktarda, kokusuz akıntı her bayanda olduğu gibi bakire bayanlarda da normaldir ve tedavinin yapılmasına da ihtiyaç duyulmamaktadır.

Ancak akıntı kötü kokulu ve kaşıntı ile beraber görülüyor ise, o zaman tedavi yapılması gerekmektedir. Daha önce cinsel yaşamı olmamış bayanlar da akıntı sebebinden dolayı, kadın hastalıkları ve doğum uzmanına (jinekolog) muayene olabilirler. Akıntıdan ince kültür çubuğu yardımı ile kızlık zarına zarar vermeden rahat bir şekilde kültür alınabilir. Bu işlemde hiçbir şey hissedilmez.

2 ) Bakirelerde vajinal akıntı nedenleri nelerdir?

Cinsel yaşamı olmayan kadınlarda en çok rastlanan rahatsızlığın, mantar enfeksiyonu olduğunu ifade edebiliriz. Bu sebepten dolayı, daha çok bakire olan, yani cinsel yaşamı hiç olmamış olan kadınlarda bu tür enfeksiyonların meydana gelmesi durumunda, çok büyük bir kısmının altından mantar enfeksiyonu çıkmaktadır.

Çocukluk döneminden genç kızlık dönemine geçil yapıldığı esnada, östrojen hormonunun etkisi ile yumurtlama döngüsü başlar. Bu sebepten dolayı da, rahim ağzında bulunan salgının miktarı artarak, sümük gibi uzayan şeffaf ve kokusuz bir akıntı meydana gelir. Bu akıntı da, 2 adet dönemi arasında vajinal akıntı olarak meydana gelir.

Kısacası, ergenlik döneminden menapoz dönemine kadar, bakire de olsa, kadın da olsa her bayanın fizyolojik akıntıları olmaktadır. Bu gayet normal olarak kabul edilmektedir. Bu akıntılar, kokusuz şeffaf veya beyaz renkte ve genellikle yumurta akı kıvamında, çekildiği zaman uzayan bir yapısı olan ve herhangi bir rahatsızlık vermeyen akıntılardır. Akıntının bu karakterinin değişmesi halinde, derhal bir doktora görünmekte yarar vardır.

3 ) Bakirelerde muayene nasıl gerçekleştirilir?

Cinsel birlikteliği olmayan bir genç kızın, gönül rahatlığı ile korkmadan doktora gitmesi gerekir. Bakire olsa bile, numune almak için ince çubuklar var. İhtiyaç duyulması halinde, o çubukların yardımı ile numune alıp, onu mikroskop altında incelemek veya kültür yolu ile rahat bir şekilde teşhis konulabilmektedir. Bu işlemin yapılması esnasında, herhangi bir acı ve hissin duyulması da söz konusu değildir.

4 ) Bakirelerde jinekolojik muayenede nelere dikkat edilir?

İlk olarak bakire bayanlar, jinekolojik muayeneye dolu mesane torbası ile yani idrarını yapmadan gelmeleri konusunda uyarılırlar. İdrar torbası dolu olduğu zaman, bağırsakları iterek rahim ile yumurtalıkların düzgün bir şekilde görüntülenmesi sağlanır.

Muayenede, hasta dinlenerek şikayetin ne olduğu anlamaya çalışılır. Daha sonra, dış genital göz ile incelenir. Çeşitli gelişimsel anomalilerin teşhis edilebilmesi için, bu muayenenin yapılması gerekir.

İhtiyaç duyulması halinde, vajinal kültür testi yapılır. Hastada, adet görememe problemi de bulunuyor ise, dış vajinaya dokunularak el ile muayene edilmesi sağlanır. Rahim ile yumurtalıkların daha iyi bir şekilde ineclenebilmesi açısında, vajinal muayene gerçekleştirilmeden önce rektal muayenenin yapılması önemlidir.

5 ) Bakirelerde tedavi nasıl gerçekleştirilir?

Vajinal mantar tedavisinde, cinsel yaşamı olan kadınlara verilen fitil ilaçları, kızlık zarına zarar verme olasılığından ötürü bakire bayanlarda kullanılmaz. Fitiller yerine oral tabletler ve kremler önerilir.

Bakire bayanlarda vajinal akıntı tespit edildiği zaman, ilk olarak tanının koyulması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı da, akıntının içerisinde özel ve ince çubuklar batırılarak örnek alınır ve bu örnek laboratuvar ortamında incelemeye alınır. Bu teste, Vajinal Kültür Antibiogram testi denir. Bu testin sonucu, yaklaşık 3 gün sonra belli olur ve çıkan sonuca bakılarak, hastalığa ve hastanın durumuna uygun tedavi ilaçları verilir.

Bakire bayanlarda tedavi ilaçları daha .ok,oral yoldan alınan tabletler ve vajinaya sürülmesi gereken kremler şeklinde olmaktadır. Fitiller zara zarar verebileceğinden dolayı, bakirelerde kullanılmamaktadır.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.