Yukarı

Yenidoğan Bebeklerin İlk Banyosu Nasıl Yapılmalıdır?

Yeni doğan bebekler ilk doğduklarında 24 saat içerisinde yıkanmamalıdır. Çünkü bebeklerin ciltleri verniksli yağlı bir dokuyla kaplıdır bu doku bebeğin cildini korur ve bir antikor oluşturur. Yeni doğan bebeklerin bu yüzden ilk banyosu 24 saat sonra yapılmalıdır.

Yeni doğan bebekler için banyo malzemeleri şunlardır:

Hijyenik bebek küveti

Yıkama süngeri ve yumuşak bir bez

Bebek sabunu ve şampuanı

Yumuşak bebek havlusu

Birkaç tane ince havlu veya sünger şeklinde olan banyo minderi

Banyo sonrasında kullanmak üzere temiz giysiler

Bebeklerinize yapacağınız ortamın temiz ve hava akımının olmaması gerekir. Hava akımına maruz kalan bebek hastalanabilir. Bu yüzden bulunan ortamın 22-23 derece olması gerekir. Bebeği yıkayacağınız suyun ne çok sıcak ne de çok soğuk olmaması gerekir. Su sıcaklığının 35-37 derece olması uygundur. Suyun sıcaklığını dirseğinizle kontrol edebilirsiniz.

Bebeğinizi yıkamadan önce banyo sonrasında giydireceğiniz kıyafetlerin hazır olması gerekir buradaki amaç bebeğin üşümemesidir.

Bebeğinize banyo yaptırırken bebeği tutuş şekliniz çok önemlidir. Sol kolunuzla bebeğin ensesini tutun ve elinizlede bebeği kavrayarak tutun, diğer elinizle de bebeği poposundan kavrayarak yıkamaya başlayın. Önce ayaklarınını suya sokun. Daha sonra göğüslerini küçük hareketlerle yıkayın ve bebeği çevirerek sırtını dikkatle yıkayın. Bebeğin baş kısmını en sona bırakın çünkü bebekler başlarına su gelmesinden hoşlanmazlar. O yüzden huysuzluk yapabilirler.

Banyo sırasında yapmanız gerekenler:

1. Bebeğinizi birkaç kat yumuşak havlunun ya da yumuşak bir minderin üzerine sırtüstü yatırın. İşlem kolay olsun diye tüm giysileri çıkarıp havlu ile sarın.

2. Yüzünü, ılık suya batırılmış bir pamukla, gözlerinin etrafından başlayarak temizleyin. Daha sonra da yumuşak bir pamuklu kumaş veya havluyu ıslatarak burun çevresini, yanaklarını, alınını, kulaklarını silin. Ardından havlu ile yüzünü kurulayın.

3. Saç temizliği için sırtüstü yatan bebeğinizin başını ensesinden destekleyerek hafifçe kaldırıp, biraz ılık su ile ıslatın. Bebeğin saçlarına şampuanla hafif masaj yaptıktan sonra ılık su ile temizleyin. Daha sonra yumuşak bir havluyla saçlarını kurulayın ve bebek tarağı ya da fırçasıyla saçlarını tarayın.

4. Gövdesinin temizliği için ılık suya batırılıp bebek şampuanı ile köpürtülmüş bir sünger ya da havlu kullanın. Gövdenin tamamını sildikten sonra ılık su ile bolca ıslatıp kurulayın.

5. Genital bölgeyi ve popoyu önden arkaya doğru silip kurulayın.

6. Bacaklarını ve kollarını da aynı şekilde silin.

7. Alt bezini bağlamadan önce pişik önleyici bir krem sürün.

8. Göbek kordonunu, etil alkol ya da isopropil alkol (tuvalet ispirtosu olarak bilinir) ile ıslatılmış bir pamukla silin. Böylece kuruması kolaylaşır. Eğer alkol cilde temas ederse, verdiği serinlik hissinden dolayı bebeğiniz huzursuz olabilir.

9. En son aşamada, tüm vücudunu bir kez daha kurulayın ve kıyafetlerini giydirin.

 

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort