to top

Yatak odanızı stresten arındırın

Yatak odası, kutsal, ayrıcalıklı, dış dünya ile irtibatın kesildiği yerdir.

İşte yatak odanızın atmosferini değiştirmek için birkaç ipucu:

Temiz tutun

Odanızın temiz ve düzenli olması şart… Yatak odanızda tüm kıyafetlerinizi kaldırın. Okuduğunuz kitaplar için bir kitaplık yapın. Kullandığınız tüm eşyaları yerlerine yerleştirin ve etrafta fazla eşya bırakmayın.

Çiçek kokusu

Ofiste bir arkadaşınız çicek getirdiğinde kendinizi daha iyi hissetmiyor musunuz? Aynı rahatlamayı yatak odanızda da hissedebilirsiniz. Böylece çicek kokuları arasında daha rahat uykuya dalabilirsiniz.

Esans kullanın

Aromaterapide kullanılan bazı kokuların stres azalttığı biliniyor. Siz de yatak odanıza bu kokulardan koyabilirsiniz. Bunun için birkaç yol izleyebilirsiniz. Ampülün üzerine sevdiğiniz uçucu bir yağdan birkaç esansdamla koyun. Ampül ısındığında koku odaya yayılacaktır. Ya da uçucu yağlar ve kurutulmuş bitkilerden bir karışım hazırlayabilirsiniz. Suya birkaç damla uçucu yağdan ilave edin. Sprey şişesiyle odanıza sıkın.

Rahatlatıcı kokular: Bergamot, papatya, lavanta, limon, mercanköşk, portakal çiçeği esansı, portakal, sandal ağacı, kediotu ve ylang-ylang’dır.

Mavi tonlarını seçin

Bilim adamları mavi rengin otonom sinir sistemini etkilediğini belirtiliyor. Mavi kalp hızı ve kan basıncını düşürüyor. Renk terapistleri de mavinin sakinleştirici, rahatlatıcı etkiye sahip olduğunu ve uyku için sakinliğe yardımcı olduğunu belirtiyor. Yatak odanızda mavi renk istemiyorsanız bile mavinin tonlarından birini seçebilirsiniz. Eğer mavi boya hiç istemiyorsanız, mavi veya tonlarında yorgan, battaniye, yastık veya kilim kullanabilirsiniz.

Bilgisayar bulundurmayın

Feng Shui, ruhsal öz ve fiziksel çevre arasındaki uyumu sağlamayı hedeflemektedir. Bu antik disiplinine göre, bir odanın elemanları doğru konumlandırma istenen enerji akışını ve dengeyi oluşturur. Buna göre, yatağınızı her zaman kapının karşısına konumlandırın. Böylece başucunuzda bulunan pencereden sabah enerjisini alabilirsiniz. Yatak odanızda kesinlikle çalışma masası ve bilgisayar bulundurmayın.

 

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.