to top

VAJİNİSMUS

Cinsel ilişki sırasında yaşanan korku, stres gibi psikolojik nedenler yüzünden vajinada cinsel birleşimi sağlayan kasların sıkışması durumudur. Evlilik dediğimiz süreç, içerisinde cinselliği ve üremeyi de kapsayan bir süreçtir. Eğer bu evliliğin içerisinde cinselliği yaşayamadığınız zaman bir süre sonra evlilik bağları zayıflamaya başlar. Başlangıçta birbirini idare eden çiftler, birbirlerine toleransla yaklaşan bu çiftler zaman içerisinde 1. etapta cinsellik boyutuna gelmemek için bir takım sorunlar çıkarılabilmektedir. Bu sorunlar; birbirinden uzaklaşmalar gün geçtikçe artarak çiftlerin birbirlerine karşı olan saygı ve sevgisini azaltır hatta bazı erkeklerin cinsellik yaşamak için dışarıya başka partnerler bulmasına da neden olabilir. Ve bir süre sonra bakarsınız ki evlilik kurumu yavaş yavaş yıpranmaya ve tükenmeye doğru gitmektedir.

Bazı çiftlerde gördüğümüz zaman hanımlar, ilk yıllarda eşlerinin çok anlayışlı olduğunu onları cinselliğe zorlamadığını söylemektedirler. Ama süreç içerisinde bu durum böyle kalmamakta partnerlerin birbirlerine karşı olan sevgisi azalarak boşanmayla sonuçlanabilmektedir.

Vajinismus, cinsel problemler içerisinde basit olarak tedavi edilebilen bir problemdir. Bu kadar basit tedavisine rağmen eğer tedavi edilmezse de kişinin hayatında çok ciddi etkileri olan kişiyi mutsuzluğa, boşanmaya ve hayattan kopmaya yönelten bir problemdir.

Çekinmeden hekime-terapiste başvurup bu probleminizi aşabilirsiniz.
Vajinismus problemi yaşayan çiftler başlangıçta birbirlerine anlayışla yaklaşırlar. Bunun arkasında bu sürecin yeni olması, hem de kadın ve erkeğin aynı duygusal arka planı paylaşması yer almaktadır. Çünkü vajinismus kaygısını yaşayan duygusal yapıdaki hanımları gene aynı duygusal yapıya yakın yani arka planda çocuksu duygusal yapıya yakın erkekler seçmektedir. Ve süreçte bir süre sonra her iki tarafta bundan bunalmaya, kabullerinden vazgeçmeye ve birbirlerini suçlamaya başlarlar. Ve gene yaşanılamayan, başarılamayan cinsellikten sonra cinsel denemelere ara verilmektedir.
Başlangıçta bu süreç çeşitli bahanelerle aynı saatlerde yatağa girmekten kaçınmakla başlar. Bazen bilinçaltı süreçlerin getirdiği sıkıntılar ile beraber olur olmaz şeylerden çiftler kavga etmekte, küsmekte ve böylece o geceyi o günü kurtarıp cinselliği yaşamamakta, denememektedirler. Çünkü denenen bir cinsellik sonuçta başarılamayacak her iki taraf için kaygı, üzüntü ve mutsuzluk olacaktır.

Süreç ilerledikçe bazı çiftler bunu karşılıklı olarak kabul edip bir süre konudan uzaklaşırlar. Cinselliklerini basit düzeylerde yaşayıp sorunu unutmaya çalışırlar ama sorun hiçbir zaman unutulmamış, her zaman arka planda işlemeye devam etmektedir. Sadece ön yüzde sanki sorun yokmuş gibi davranılır.

Vajinismusun etkileriEvliliğin süreçleri biraz ilerledikten sonra kişiler gene problemle yüzleşmeye başlarlar. Bunun arkasında da bunu tetikleyen en büyük etkenlerden birisi de çevrenin “ne oldu, sizin hala çocuğunuz yok mu, niye çocuk yapmıyorsunuz?” demeleri ve anne-babaların da torun istemelerinden kaynaklanmaktadır. Süreç tekrar alevlenmeye başlar ve tekrar arayış yoluna gidilir. Tabii ki böyle bir problemi yaşayan çiftin nereye başvurabileceğini bulabilmesi çok önemli bir süreçtir. Çünkü bu sorunu herkesle paylaşamazsınız, kime anlatacağınızı ve karşı taraftan nasıl tepki göreceğinizi bilemezsiniz.

Diğer bütün süreçlerin çözümünde olduğu gibi kişinin gerçek anlamda bunun çözümünü istemesi gerekir. Sürecin en sıkıntılı aşaması; terapiye başlamak için bir yere başvurmak ve bu kararı vermektir. Bu sürece insanların kendini hazırlaması gerekir ve vajinismus problemi de diğer problemlerden gerek cinsel olsun gerek diğer sağlık problemlerinden, hastalıklardan farklı bir süreç değildir. Bu da insanın devamı, sağlıklı bir birey olabilmesi için yaşaması gereken bir süreçtir. O zaman çiftlerin bu problemi de doğal akışın içerisinde kabul edip çözümü araması gerekir.

Vajinismus erkeği nasıl etkiler?
Erkekler bu konuda eşim beni seviyor mu, sevmiyor mu? İstiyor mu istemiyor mu? gibi kendi iç dünyalarında bu sorularla karşı karşıya kalabilmektedir.

Vajinismus problemi yaşayan kadının eşinde de bir süre sonra cinselliğe karşı isteksizlik, cinsel birleşmeden korkma ve erken boşalma sorunu meydana gelmektedir. Ve böylece çiftler birbirinden uzaklaşır ve erkekler mutluluğu dışarıda arayabilmekte veya aramaya da bilmektedir.

Ama erkekte evliliğin içerisinde kendisini erkek ve koca olarak hissetmediği için diğer alanlarda da birtakım kişilik problemleri ve sosyal problemler görülmektedir.

Yapılacak tek şey, gene diğer bütün problemlerde olduğu gibi en yakın bir uzmana başvurmaktır. Çünkü vajinismus probleminin diğer sıkıntılardan, hastalıklardan hiçbir farkı yoktur. Bu da sizin yaşadığınız bir probleminizdir. Eğer bir problemi yaşıyorsanız isterse bütün dünya böyle bir problem olmaz desin eğer kişi o kaygıyı, endişeyi yaşıyor ise onun için en önemli şey bu problemin çözülmesidir.

Vajinismus problemi yaşayan kişiye (vajinismuslu kadın) en iyi yaklaşım yolu kişinin problemini kabul ettiğinizi hissettirmeniz ve gerçek anlamda da bunu yüreğinizde hissetmenizdir. Kişinin problemine saygı duymanız ona bir yaşama alanı açmanız onu anlamanız ve istiyor ise de çözüm sağlamanızdır.

Cinsel ilişkiyi yaşayamayan, cinsel ilişki yaşadığı zaman ne olacağını bilmeyen bunu hayal dahi edemeyen kişiler çok ciddi anlamda bir bilinmezlik kaygısı yaşarlar. Bu kaygı aynı ölüm kaygısı gibi, ölümden ne olacağını, ne ile karşılaşacağımızı bilmediğimiz için korkarız. Bu korku bizim hareketlerimizde kontrolsüzlüğe yol açar. İşte ilişki sırasında ne hissedeceğini, ne ile karşılaşacağını bilemeyen veya bunu yüreğinde hissedemeyen kadın çok ciddi anlamda kontrolsüzlüğe kapılır. Belki bu yaşadığı kontrolsüzlük daha sonra onu çok üzecek, çok ciddi anlamda sıkıntıya sokacaktır. Ama o anda kişi bu duygu ve davranışlarını kontrol edemez hale gelir.

Problemin arka yüzüne baktığımız zaman, ön yüzde fiziksel olarak yetişmiş iki yetişkin hayatlarını birleştirmişlerdir. Ama arka planda ise duygusal olarak o olgunluğa erişmemiş bir hanım veya bir hanımla bir bey vardır.

Gene kişi aynı kaygı ve endişeyi yaşayarak doktora başvurmaktan çekinmekte, doktor ile yaşayacağı süreçte gerek muayene, gerek tedavi aşaması olsun ne ile karşılaşacağını bilememekte hatta canlandıramamaktadır. Bu yüzden de doktora başvurma süreci çok uzun bir süre ertelenmektedir. Doktora başvuran çiftler görmektedirler ki, doktor ile olan diyaloglarında herhangi bir sıkıntılanma süreci yaşanmamaktadır. Çünkü doktor, zaten kişilerin yaşadıkları duygusal kaygıları, endişeleri bilmekte ve o kişilerden hiçbir zaman yapamayacakları ve rahatsız olacakları şeyler istememektedir.

Vajinismus probleminin çözümü
Tedaviye başvuran çift önce psikolojik olarak değerlendirilir ve nasıl bir tedavi süreci uygulanacağı ve nasıl bir sürecin yaşanacağı tespit edilmektedir. Bu problemi yaşayan kişiler doktora başvurmadan önce süreci belirlemek isterler, ama daha önce muayene etmediğimiz hastanın tedavisinin ne şekilde yapılacağını, tedavide hangi yöntemlerin uygulanacağını, ne kadar süreceğini ve mali portresinin ne olacağını önceden bilmek zordur. Tabii ki kişi bu belirsizlik ve kaygısal süreç içerisinde bütün yardımı, desteğini doktorundan isteyecek, onun bir şeyleri belirlemesini isteyecektir. Bazen de kişi kaygı ve endişe ile terapiden uzaklaşmak için belirsizlik ortamını kullanacak bunun yükünü de gene nasıl bir tedavinin olacağını belirleme sürecinde kullanarak uzaklaşacaktır.

Vajinismus probleminin çözümüBütün psikolog, terapist ve doktor çalışanları bu tip hastalarımızın ne kadar sıkıntılı, ne kadar kaygılı olduklarını bilmekte onlara anlayış ve hoşgörü ile yaklaşmaktadır. Bunun içinde böyle bir problem yaşıyorsanız bu problemi profesyonel destek almak kaydıyla çok kısa sürede atlatabilirsiniz. Ve bunun içinde en yakın bir profesyonele başvurmak, probleminizin çözüm olacaktır. Başvurduğunuz profesyonel sizi değerlendirecek kaygı ve endişelerinizin hangi yönde olduğunu tespit ederek size bir tedavi programı çıkaracaktır. Bu programa göre de tedavi süreciniz başlayacak ve sizde her sağlıklı kadın gibi mutlu ve sağlıklı bir cinsel yaşantıya kavuşacaksınızdır.

Genel olarak baktığımız zaman hastalarımız çok çeşitli süreçlerde bu tedavi aşamasını yaşamaktadırlar. Ama gene kişiye bir ortalama fikir vermek gerekirse 1-3 seans arası bir süre hastaların %80’i ve %90’ı için yeterli olmaktadır. Tabii ki bu sürecin uzaması veya kısalması kişinin tedaviye olan inancına, eşinin desteğine ve doktoru ile uyumlu çalışmasına bağlıdır.

Çok zor gibi gözüken ama içine girdiğiniz zaman çok basit olduğunu ve kolay şekilde çözebileceğinizi gördüğünüz bu problemden biran önce kurtulmak için ilk adımı atmanız gerekmektedir. Alınacak tedavi sonucunda kişiler sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşantıya kavuşacak, hayatlarını daha başarılı ve üretken bir şekilde devam ettireceklerdir.

Cinsellik, cinsel ilişkiye girme kadın ve erkek hayatının, neslin devamının vazgeçilmez bir parçasıdır. Onun için bunu sağlıklı bir şekilde yaşamak gerekir. Eğer bunu yaşayamıyorsanız 1. adımda yapacağınız şey bir parça olsun o kaygı ve endişelerinizi içinizdeki o duyguyu bir parça olsun bastırmaktadır. Eğer onu bir parça bastırabilirseniz sonraki adımda rahatlıkla gelebilecektir.

Vajinismus sorunu yaşayan kişilerde bilgi ile duygunun eşleşmediği görülmektedir. Danışan: evet doktor bey bende biliyorum canımın acımayacağını, herkesin bu problemi aştığını, rahatlıkla ilişkiye girdiğini bundan keyif aldığını ama o duygum ve korkum geldiği anda o korkumu ve duygumu kontrol edemiyorum. İşte bu durumda yapılması gereken en önemli şey, kişini olgunlaştırılması duygularını kontrol edebilir hale gelmesi vajinismus tedavisi ile yapılabilmektedir.

Tedavi için yapılması gereken en önemli şey çiftin tedaviyi istemesi ve tedavi olabileceklerine inanmalarıdır. Bu durumda inanılması gereken unsur kişinin kendine inanması gerekir çünkü birçok kadın bu problemi çözmektedir. Eşinin kendisine olan desteğine ve bu konuda ona yardım edecek doktora ve kullanılacak yönteme inanması gerekir. Bir sonraki aşama ise bu problemle yüzleşmek yani gereğini yapmak gerekir.

Sonuç olarak yapmanız gereken ilk adım, ön yargısızca vajinismus tedavisi ne kadar sürer, ne olur ve ne değildir demeden bulunduğunuz yerdeki bir hekime başvurmaktır. İnanın bu sorununuz o kadar kolay ve rahat bir şekilde çözülecektir. Bu nedenle bu problemi yaşayan bütün kadınlar için önerimiz, yaşadığınız şeyden utanmayın, sıkılmayın bunu birçok insan yaşayabilmektedir. En kısa süre içerisinde doktora başvurun ve göreceksiniz ki her şey çok güzel olacak.
Vajinismus problemi yaşayan hastaların en çok istedikleri şey anlaşılmaktır. Çünkü çok ciddi bir anlamda yalnızlık hissederler. Onların duyguları ile eşleşmeniz ve onları anladığınızı hissettirmeniz gerekir.

Hastaların en çok sıkıntılandığı şeylerin başında;

Sen bunun acımayacağını, normal olduğunu bilmiyor musun? duygusunun hekim veya başka biri tarafından kadına aksettirilmesi,
Cinselliği düşünemeyen, cinsel ilişkiyi kafasında canlandıramayan bir hastaya parmak egzersizi önerilmesi gelir ve bu kişiyi tedaviden tamamen soğutur.
Öncelikle bu hastanın duygusal süreçlerini görüp, nasıl bir duygu işlem prosesinin olduğunu gördükten sonra o hastayı hem duygu yönetimi tarzında güçlendirilerek hem de cinselliği canlandırabilme aşamasında bir eğitim verilir. Bu hastanın yapısına göre çok farklı süreçlerde devam etmektedir. Kimi hastalarda sadece bilgilendirme yeterli olurken, kimi hastalarda ise bir takım uygulayabileceği hiyerarşik egzersizler, telkin veya bilişsel tedaviler veya kompleks bir tedavi sistemi uygulanmaktadır.

Vajinismus, çözümü çok kolay olan bir problemdir. Ancak çözümü engelleyen unsur bu sorunu yaşayan kişilerin korkuları yüzünden doktora-tedaviye veya herhangi bir yere başvurmamalarıdır. Maalesef korku o kadar büyüktür ki ilişkiye giremeyen çift çözüm aramak yerine “biz bunu aşarız” diyerek erteleme yoluna gitmektedirler. Ve ertelendikçe korku büyümektedir.

Yapılması gereken birinci şey, korkmadan endişe duymadan bunu çözebilecek bir profesyonele başvurmaktır. Çünkü siz eldeki mevcut bilginiz ile bu sorunu çözemiyorsanız demek ki sizin çözme kaynaklarınız tükenmiştir. Çözümü sağlamak için yapacağınız ilk şey bir profesyonele, psikoloğa, doktora veya bir cinsel terapiste başvurmanızdır.
Vajinismus terapisi kısa ve basit bir süreçtir. İnsanların zihinlerinde canlandırdıkları gibi çok uzun aylar, yıllar süren ve maliyetleri inanılmaz boyutlara ulaşan bir terapi değildir. 3-5 seanslık basit terapiler ile 2-3 haftalık süreçlerde vajinismus problemi rahatlıkla çözülebilmektedir. Aynı şehirde terapisti olmayan kişilere biraz daha yoğunlaştırılmış bir terapi ile 2-3 günlük sürelerde yapılmaktadır.

Ama tabii sağlıklı olan o duygunun pekiştirilerek kişinin çok zorlanmaması için genelde 2-3 haftalık bir terapi sürecini 3-5 seansı bu 2-3 haftanın içerisine yaymaktayız. Fakat şehir veya yurt dışı vakalarda da 2-3 günlük sıkıştırılmış-yoğunlaştırılmış bir terapi ile problem çözülmektedir.

Vajinismus terapisi ile problem nasıl çözülür?
Zaten olayı (cinsel ilişkiyi) zihninde canlandıramayan kadınların en büyük kaygısı şudur: “Benim yapmaktan korktuğum bir şeyi karşı taraf bana ne verecek de bunu aşmamı sağlayacak”. Hastalarımızın en çok korktuğu şeylerden bir tanesi de internette okudukları parmak egzersizleri dediğimiz süreçlerdir.

Vajinismus terapi ile nasıl çözülür?İlişkiye girememiş, vajinayı kafasında canlandıramayan bir bayana eğer siz “ne var canım bu bir sorun mu herkes yapıyor, işte sende şunu yapacaksın” diye bir süreçle yaklaşırsanız bu hasta terapiye yaklaşamamakta hatta bırakabilmektedir. O zaman bu kişi olayı nasıl algılıyor, nasıl bir kaygı mekanizması var işte en önemli olan kişiye o duyguyu yönetebilme ve durdurabilme becerisini öğretmektir. Kullanılan tedavi-terapi yöntemleri de kişilik kimlik yapısına göre çok farklı şekillerde çalışabilmektedir. Kimi hastalar bilgilendirme ile sorunu anlayıp, netleştirip bir zihinsel tasarım oluşturabilirken, kiminin anne-baba ilişkilerine kadar dinamik dediğimiz süreçlerine dönmek gerekir. Bazı hastalarımıza ise davranışçı egzersizler verilir. Kiminin kaygı ve korkularını telkin ile yatıştırılabilmektedir. Bazılarına ise kombine bir tedavi yöntemi uygulanmakta veya bilgilendirmeyi vermeden önce telkinin uygulanması gibi hasta ile görüşüldükten sonra o hastanın tolere edebileceği, yapısına uygun kimlik-kişilik sınırlarını zorlamayan, korkularıyla baş başa kalmasını sağlamayan korkularını yenebilecek bir düzeye getirebilen bir tedavi-terapi yöntemi uygulanır.

Bizim için terapinin başlangıcı, hastanın bir hekime-terapiste güvenmesi ve bu konuda “birtakım kaygılarım ve sıkıntılarım var ama ben bunu aşmak istiyorum ve bunu aşmak için de verebildiğimin maksimumunu vereceğim” diyerek bir tedaviye başlamasıdır. Kimse bir hastadan yapabileceğinin, bildiğinin, zihinsel sınırlarının veya korkularının üzerinde bir şey istememektedir. Zaten bunları isterseniz bu bir terapi olmaz, zorlama olur.

İşte terapi dediğimiz süreç, hastanın duysal ve psikolojik olarak bir ön hazırlığı, daha sonra o sistemlerin kademeli olarak kaygıların-korkuların netleştirilmesi bunların hasta ile beraber çözüm yollarının irdelenmesi ve sonuç aşamasından gelişmektedir. Onun için en önemli kavram ertelememek, terapiye karar vermektir.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.