to top

DOĞUMDAN SONRA KİLO VERMEK VE EGZERSİZ

DOĞUM SONRASI ZAYIFLAMAK VE EGZERSİZ
Gebelik boyunca her anne adayı muhakkak az veya çok kilo alır.

Doğum sonrası dengeli beslenmek için dikkat edilmesi gerekenler:
– Tatlı ve hamurişi türü yiyecekleri mümkün olduğunca azaltın
– Kuruyemiş çok az tüketin
– Gün içerisinde uzun süre aç kalarak sonra birden fazla miktarda yemek asla yemeyin!
– Bunun yerine sık aralıklarla az miktarda yemek yemeye özen gösterin
– Ekmeği az miktarda tüketin
– Yağlı yiyeceklerden uzak durun
– Hamburger gibi fastfood yiyeceklerden uzak durun
– Sebze yemeklerini ağırlık verin, bol sebze tüketin
– Aşırı meyve tüketiminden kaçının
– Bol su tüketin

 

Doğum yaptıktan sonra kadınlar fazla kiloları ile yüzleşmek zorunda kalırlar. Neticede 9 aydan beri hem hareketsizlik, hem de hamileliğin kendine has biyolojik durumu nedeniyle kadınlar istemese de fazla kilolarla tanışmak durumunda kalabiliyorlar. Bu durumda doğum sonrası dönemde emziren anne olarak diyet yapmak ta pek önerilmediğine göre elimizde zayıflama egzersizleri adı verilen bölgesel kilo verme hareketlerinden başka bir seçenek te kalmıyor. Sezeryandan sonra göbek eritme de bu anlamda geçerlidir. Ancak hangi zayıflama hareketini ne kadar yapacağız? İşte bu noktada aşağıda sizlere sunduğumuz bölgesel zayıflama hareketleri ile doğum sonrası kalçada, basende, göbekte, belde ve simit bölgesinde kalıcı hale gelen fazla kilolardan kurtulabileceksiniz. Şimdi sizleri doğumun ardından eski formunuza dönmenizi sağlayacak ve düz bir karın, yağsız bir göbek ve ince bir bele sahip olmanızı sağlayacak özel bir takım egzersiz hareketlerini sizlerle paylaşacağız.

İşte doğum sonrası kilo vermek için 10 önemli bölgesel zayıflama hareketi

Göbek eritme hareketleri 1. Hedef ön karın kasları

1

Sırtüstü uzanın. Bel çukurunuzun altında üzüm olduğunu hayal edip bu çukuru korumaya çalışın. Bacaklarınızı table tab denilen fotoğraftaki konuma getirin. Ellerinizle başınızı destekleyin ve önce göğüs kafesinizi havayla doldurup bu havayı nefesinizle boşaltırken, yalnızca karnınıza odaklanarak bacaklarınıza doğru kalkın. Bunu 15 kez tekrarlayın.

Göbek eritme hareketleri 2. Spastik bacak

2

Yine bel çukurunu koruyarak sırtüstü yatın. Ayak tabanlarınızı birleştirip fotoğraftaki spastik pozisyonu alın. Derin nefes alın, nefesinizi verirken ellerinizle ayaklarınıza doğru uzanmaya çalışın. Bu hareketi 15 kez tekrarlayın. . .

Göbek eritme hareketleri 3. Uzan, yakala

3

Pozisyonunuzu bozmadan bacaklarınızı vücudunuza dik konumda havaya kaldırın. Bel çukuruna dikkat! Ellerinizle, yalnızca karın kaslarınızdan güç alarak ayak bileklerinizi tutmaya çalışın. Karın kaslarınızın gerildiğini hissedin. Bu hareketi 15 kez tekrarlayın.

Göbek eritme hareketleri 4. Karın stebi

4

Yine bel çukurunu muhafaza ederek sırtüstü uzanın. Ellerinizle poponuza güç verin. iki bacağınızı birlikte yere paralel olacak biçimde kaldırın. Önce derin bir nefes alın ve bu sırada bir bacağınızı göğsünüze yaklaştırın, nefes verirken bu bacağınızla havayı tekmeleyip diğer bacağınızı göğsünüze çekin. Yürüyormuş gibi hareketi 15 kez tekrarlayın.

Göbek yakma hareketleri 5. Çift bacak hareketi

5

Pozisyonunuzu bozmadan bacaklarınızı vücudunuza dik olacak biçimde kaldırın. Derin nefes alın, verirken bacaklarınızı gergin biçimde yavaşça yere doğru indirin. Ancak yere değdirmeden nefes alın ve verirken yine kaldırın. Bu hareketi yaparken tüm gücünüzle karın kaslarına odaklanın. Bu hareketi de 15 kez tekrarlayın.

Göbek eritme egzersizleri 6. Yerde dans

6

Yan karın kaslarını çalıştıran bu harekette, fotoğraftaki pozisyonu alın. Üstteki bacağın ters tarafındaki dirseğinizi yukarıdaki bacağın diz kapağına değdirmeye çalışın. Bu hareketi iki tarafınızla 15 kez tekrarlayın. Belinizi incitmemeniz için mutlaka bel çukurunuzu bozmamaya ve karın kaslarına odaklanmaya çalışın. .

Göbek eritme egzersizleri 7. Karın balesi

7

Yan olarak yatıp yere bakan kolunuzla fotoğraftaki gibi destek alıp vücudunuzun üst tarafını kaldırın. Dışta kalan bacağınızı gergin bir biçimde yukarıya kaldırırken aynı taraftaki elinizle bileğinizi tutmaya çalışın. Karın yan kaslarınızın gerildiğini hissedin. Bu harekette karnınızın içe çekili ve gergin olmasına özen gösterin. Aynı hareketi bu kez diğer tarafınıza uzanarak yapın. Her bir tarafınızla 15 kez tekrarlayın.

Göbek eritme egzersizleri 8. Sarkaç

8

Ellerinizle arkadan destek alıp vücudunuzun üst kısmını fotoğraftaki pozisyona getirin. Bacaklarınızı dizlerinizden bükülü olarak kaldırın. Birbirine bitişik halde, önce sağa sonra sola doğru sarkaç hareketi yapın. Bu sırada yan karın kaslarınızın gerildiğini hissedin. Hareketi 15 kez tekrarlayın. .

Göbek eritme egzersizleri 9. Yukarı şınav

9

Uzanın. Bacaklarınızı fotoğraftaki pozisyona getirin. Karnınızdan güç alarak bedeninizi yükseltin. Kollarınızı gergin biçimde uzatıp ellerinizle bacak bileklerinizi tutmaya çalışın. Bu hareketi de 15 kez tekrarlayın. .

Göbek eritme egzersizleri 10. Gerinme

10

Yan yatın. Üstteki bacağınızı belinizin üstü hareket etmeden ileriye doğru gerin. Vücudunuzun üst kısmını ise ters tarafa döndürmeye çalışın. Bu sırada ellerinizle başınızı destekleyip kollarınızı fotoğraftaki pozisyona getirin. Aynı hareketi farklı iki tarafınıza yatarak 10 kez tekrarlayın.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.