Yukarı

Kızamıkçık Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kızamıkçık, çocuklarda ve erişkinlerde görülebilen, hafif ateş ve döküntüyle seyreden bulaşıcı bir hastalıktır. Fakat hamile kadın bilhassa ilk aylarda kızamıkçık geçirirse anne karnındaki bebek etkilenebilir. Aşının kullanıma girmesinden evvelki dönemlerde, hamilelikte annenin geçirdiği enfeksiyon neticesinde, düşükler ya da bebekte katarakt, körlük, sağırlık gibi problemler ortaya çıkabiliyordu.

Kızamıkçık, virüs kaynaklıdır. Bilhassa kış sonu ve ilkbahar aylarında görülür. Döküntü yüzden başlar, aşağıya doğru yayılır. Soluk kırmızı renktedir. 3 gün sürer. Özellikle kulak arkası ve ensede şişmiş lenf bezleri tipiktir. Hafif bir ateş ya da boğaz ağrısı görülebilir. Nadiren de olsa eklemlerde ağrı ve şişlik görülebilir.

Epey bulaşıcı bir enfeksiyondur. Hastalık tablosu başlamadan 2 hafta öncesinden 1 hafta sonrasına kadar bulaşıcıdır. Direkt temas ya da hava yoluyla bulaşır.

Genellikle klinik tablo tanı koydurucudur. Şayet hekim lüzumlu görürse, kan testleri de yaptırabilir.

Herhangi bir tedavisi yoktur. Gerek görülürse ateş düşürücü ve ağrı kesiciler verilebilir.

Aşı ile korunulan bir hastalıktır. Aşı oldukça etkilidir. 1 yaşına gelen çocuk, kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı şeklinde kombine bir aşıyla aşılanır. Bu 4 – 6 yaşında tekrarlanmalıdır. Hastalığı geçirmemiş, aşılanmamış, hamilelik düşünen kadınların, işi gereği çocuklarla, gebelerle temasta olanların aşılanması uygundur.

Lokman Hekim

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort