Yukarı

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel iletişim vasıtasıyla insandan insana bulaşan mikroorganizmaların sebep olduğu üreme organları infeksiyonlarıdır. Bulaşması sadece cinsel hastalığı olan biri ile girilen cinsel münasebet esnasında ya da fiziksel temas neticesinde olur. Birden çok cinsel partneri olanlar daha fazla risk altındadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan HIV, Hepatit virüsü ve Frengi mikrobu kan yolu ile de bulaşabilir. Kontrolsüz kan nakli, steril olmayan enjektörler, kesici – delici aletler, uyuşturucu müptelalarının damar için kullandıkları iğnelerden bu hastalıklar bulaşabilmektedir.

Belirtileri, idrar yaparken yanma – acıma, yumurtalıkların birinde ya da her ikisinde ağrı, karnın alt bölümünde ağrı, cinsel iletişimden sonra kanamadır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar tedavi edilebilirler fakat AİDS’in tedavisi yoktur. Ayrıyeten Hepatit B’den de aşı ile korunulabilir. Bu hastalıklar kulak delinmesi, dövme, enfekte enjektörlerden, kan nakli gibi yollardan da bulaşabilir.

Bu hastalıklardan korunmak için cinsel münasebette kondom kullanmak gerekir. Cinsel partner sayısının artmamasına dikkat etmeli ve başkalarının kullandığı enjektörler kullanılmamalıdır.

Öksürük, öpüşme, el sıkma ile bu hastalıklar bulaşmaz.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: HIV, Hepatit B, Bel soğukluğu(Gonore), Frengi(Sifiliz).klamidyoz, kandidiyazis, trikomoniyazis, Yumuşak şankr,ggranüloma inguinale, genital herpes, lenfogranüloma venereum’dur.

Lokman Hekim

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort