to top

Eşinin Soyadını Alan Erkekler

Kendi soyadını beğenmeyip eşinin soyadını alan erkekler trendlere bir yenisini daha ekledi.
Evlilikte kadının soyadını almak, dünya genelinde yeni bir trend halini alıyor.
Amerikalı oyuncu Zoe Saldana’nın eşi Marco da evlenince eşinin soyadını alanlardan. Türkiye’de ise en bilinen örnek, evlendikten sonra eski Başbakanlardan Tansu Çiller’in adını alan Türk mühendis Özer Çiller’di. Kızlarsoruyor.com da bu konuyu gündeme getirdi ve üyelerine  “Evlendikten sonra erkeğin, eşinin soyadını alması hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz yapar mıydınız?” diye sordu.
 
Artık dünya genelinde yeni bir trend var: Evlendikten sonra kadının soyadını almak. Amerikalı oyuncu Zoe Saldana’nın eşi Marco evlendikten sonra eşinin soyadını aldı ancak bu durum yüzünden sosyal medyada büyük bir tepkiyle karşılaştı. Bu tepkilere Facebook sayfasından “Bir erkeğin eşinin soyadını alması neden bu kadar şaşırtıcı, şok edici, olay yaratan bir şey?” şeklinde yanıt verdi.
 
Türkiye’de ise doğumla gelen soyadını kullanmak için eşine dava açan evli kadınlar, bekarlıktaki soyadlarını kullanma hakkı elde edebilse dahi, yasalar şu anda kadına sadece eşinin soyadını kullanmayı şart koşuyor.
Evlilikle ilgili gündeme gelen bu yeni trendin Türkiye’de nasıl karşılandığını merak eden Kızlarsoruyor.com üyelerine “Evlendikten sonra erkeğin, eşinin soyadını alması hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz yapar mıydınız?” diye sordu.
 
Yanıt veren 8.532 kişinin yüzde 45’i (3.845 kişi) “Olumlu bakıyorum, ben de yapabilirim” derken, 4.687 kişiden oluşan yüzde 55’lik kısım ise “Olumsuz bakıyorum, ben yapmam” cevabını verdi.
 Sonuçlara bakılırsa hem kadınların hem erkeklerin büyük çoğunluğu Türkiye’deki soyadı kanununun değişmesine pek sıcak bakmıyor ve olumsuz karşılayanlar arasında kadınların oranı erkeklere göre bir hayli fazla. 
 
Tam tersi şekilde eşinin soyadını almakta bir sakınca görmeyen erkeklerden gelen birkaç yorum ise şöyle:
 
metasle-Man Yaş: 24 
Ben soyada takilan biri degilim bizim geleneklerimizde boyle ancak ben A sikkini sectim sebebi ise soyada takilmamam isterse onun isterse benim sevdiginiz insanlar bir olun yeterlidir…

efendi-5252 Yaş: 30  
şöyle söyleyeyim, erkek olarak ben soy ismimi beğenmesem eşimin soyismini alabilirim ama bizim Türk halkı olarak gelenek göreneklerimize ve racona ters.
 
ironsamsa  Yaş: 34 
Şık durursa olabilir 
 
limon500  Yaş: 21 
Neden kadın erkeğin soy adını alsın ki? kendi soyadı yok mu? Lanet olsun bu ataerkil toplumumuz !
 
Nerdesiniz feministler? 
 

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.