to top

ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Erken (zamanından önce) doğum gebeliğin 37. haftası dolmadan önce gerçekleşen doğumlara verilen isimdir. Bu haftadan önce doğumun gerçekleşeceğini gösteren bazı belirtiler vardır.Bu Erken, diğer bi deyişler preterm doğum hamileliğin 37. Haftasından önce gerçekleşen doğumlardır. Gebeliğin 37. Haftadan önce gerçekleşmesi erken doğum şeklinde tabir edilir. Erken olarak gerçekleşen doğumların çeşitli riskleri vardır. Ancak erken doğum belirti veren bir olgudur. Bu sebeple erken doğum tehdidi erkenden anlaşılabilir. Erken doğum için herhangi şekilde belirtilerin fark edilmesi, doktora zaman kaybetmeden başvurmayı sağlar. Bu durumun avantajı ise erken doğum mevcudiyetinde tedaviye doğum gerçekleşmeden geç kalınmadan başlanması ve doğumun durdurulması şansının muhafaza edilebilmesidir.

Erken doğum belirtileri nelerdir?

Karında ağrı ve sertleşme gözlemlenmesi
Kasıklarda duyulan ağrı, doğum sancısına benzediği için fark edilebilir bir belirtidir
Bel ağrısı
Suyun gelmesi, vajinadan çok yoğun sulu akıntı
Lekelenme tarzında kanamalar ya da nişan gelmesi
Karından aşağıya doğru baskı hissi
Bu belirtilerin mevcudiyetini kesinlikle bir erken doğum riskini işaret etmez. Ancak doktor muayenesi gerektiren durumlardır.Bu sebeple anne adaylarının telaşlanmadan ve zaman kaybetmeden doktora gitmesi gerekir. Bu belirtiler farklı hususlarla karışabilir.

Bunlar:

yalancı doğum sancıları,
vajinal akıntı,
idrar yolu enfeksiyonu,
çeşitli sebeplerle meydana gelen karın-kasık ağrıları
prematüre doğum

Erken Doğum Neden Olur?

Doğum, çoğunlukla kendiliğinden gelişen bir olaydır. Anne adayının ya da bebeğin hayatı riske giriyorsa doktor tarafından doğum eylemi başlatılabilir. BU durumda induksiyon adı verilen suni sancı yöntemine başvurulur. Sezaryen doğum yöntemi ile doğum başlar.

Doğumun erken gerçekleşmesine yol açan çeşitli sebepler mevcuttur.Bu etkenler arasında en yaygın olarak görülen sebep ise: çoğul gebelik, polihidramniyos adı verilen amniyon sıvısının normalden fazla olmasıdır.

Bu iki sebepte de rahim gerilebileceğinden daha fazla gerilir. Bu sebeple de yükünü bırakmak için gebelik süreci dolmadan doğumun gerçeklemesine yol açar.

Çoğul gebeliklerde ise doğumun erken başlaması zaten beklenen bir durumdur. Ancak kimi zaman 36. Haftadan önce de doğum gerçekleşebilir.

Suyun gebelik dolmadan erken gelmesi, erken doğuma yol açan bir başka sebeptir. Suların gelmesi ile birlikte ortaya çıkan çeşitli maddeler ve enfeksiyon riski sebebiyle de doğum gerçekleşebilir.
Üreme organlarındaki enfeksiyonlar erken doğuma yol açabilir.
Bakteryel vajinozis ve trikomonaslar kaynaklı vajinit erken doğuma sebep olabilir.
klamidya, erken doğuma sebep olabilir.
anaerob bakteri, erken doğuma sebep olabilir.
ureoplasma, erken doğuma sebep olabilir.
mikoplazma sebepli enfeksiyonlar, erken doğuma sebep olabilir.
İdrar yolları enfeksiyonları da doğumun olması gerekenden erken başlamasına yol açabilir.
Plasenta doğum kanalını tıkarsa ya da erken ayrılırsa doğum,olması gerekenden erken başlayabilir.
Kadının beslenme düzeni yanlış ise, anne adayından kansızlık sorunu mevcut ise, anne adayı sigara kullanıyor ise erken doğum tetiklenir.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.