Yukarı

En Sağlıklı Tencereler Hangisi?

Tencere ve tavalarda pişen yemeklere bu ürünlerin yapımında kullanılan zararlı metaryaller ısının etkisiyle geçmektedir.Yemek hazırlamada kullanılan tencere ve tavalar genelde alüminyum, bakır, çelik, teflon, cam ve son zamanlarda seramik ve granit malzemelerden imal edilmeye başlandı.

Bakır kaplarda pişen yemeklere dikkat!

Geçmişten günümüze en çok tercih edilen hatta yemek kabı olarak ilk kullanılan maddelerden birisi de bakırdır. Ayrıca ısıyı iletkenliği hızlı olduğundan da sık tercih sebebi olmuştur.  Fakat bakır kaplarda pişen ve bekletilen gıdalara kurşun gibi kimyasal içerikli maddeler karışır. Bu nedenle de zehirlenmelerine sebep olur. Bakırın besine geçişini engellemek için kalaylama işlemi yapılsa da sağlık için olumsuzlukları tüm dünya tarafından kabul edilmiştir. Bu nedenle kullanımı hergün azalmaktadır.

Alüminyum tencereler raflardan kaldırılmalı

Alüminyum kaplarda veya alüminyum folyo kullanılarak pişirilen yiyeceklere yüksek miktarda alüminyum geçer. Asitli besinlere geçişi ise daha fazla olur ve bu durum vücutta alüminyum birikmesine sebep olarak, Alzheimer gibi nörolojik bozuklukların ortaya çıkmasına neden olur. Besinlerdeki alüminyumun artması, vücudumuz için çok gerekli olan kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum gibi minerallerin faydasını azaltır ve anemi, kemik erimesi, zeka geriliği hatta kansere dahi neden olur. Bu nedenle bu alüminyum tencereler artık raflardan kaldırılmalı.

Çelik tencereler güvenli!

Paslanmaz çelikten yapılmış tencereler günümüzde en çok tercih edilen ve de en sağlıklı olanlardan bir tanesi. Her ne kadar ısıyı iletmesi geç olsa da sağlıklı ve dayanıklı olması sebebi ile tercih ediliyor. Ayrıca yiyecekleri saklama açısından da herhangi bir zararı bulunmuyor.

Aşınan ya da çizilen teflon tavalar değiştirilmeli

Yapışmaz özelliğiyle bir dönemin tarih yazan buluşu olarak kabul edilen teflon kaplamalı tencerelerin kullanımı ekstra özen gerektirir. Yanlış kullanım nedeniyle çizilmiş veya aşınmış olan teflon tavalar ve tencereler, zararlı kimyasalların besinlere geçmesine sebep olur. Bu nedenle çizilmiş teflonlar asla tekrar kullanılmamalıdır.

Cam kaplar saklama için rahat ve sağlıklı

Cam kaplar sağlıklı pişirme ve saklama koşullarını bizlere sağlar. Bazı cam kaplar ani ısı değişikliklerinden etkilenerek kırılabilirler. Ancak son yıllarda yüksek ısıya dayanıklı camların yapımı, bu kapların fırın kabı olarak da kullanılmasına imkan sağladı. Cam malzemeler gözeneksiz oluşları, asit ve alkaliden etkilenmeyen özellikleri nedeniyle iyi bir saklama kabıdırlar. Bu nedenle cam kapları, sağlık açısından en güvenilir grupta olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu kapların ani ısı değişimlerinde kırılma, çatlama ve yiyeceklerin yüzeye yapışma gibi risklerinin olduğu hatırlatalım.

Seramik kaplı tencere ve tavalar da sağlıklıdır

Son zamanlarda doğal malzemeye yönelim ve organik yaşama bir dönüş yaygınlaşmasıyla, seramik kaplı tencere ve tavalar da artık tercih ediliyor. Doğal minerallerden üretilen ve içeriğinde kanserojen maddeler bulunmayan kaplar, yapışmaz özellikte oldukları ve çizilme olsa dahi sağlığa zararlı madde içermedikleri için sağlıklı pişirme materyalleri arasında yer alıyor.

Döküm kaplar et yemekleri için ideal

Yavaş ve uzun süreli pişirme gerektiren yemekler için döküm malzemeden yapılan kaplar da tercihimiz. Döküm tencere ve tavalar ısıyı tüm yüzeye eşit dağıtmasıyla sıcaklığı uzun süre içerisinde muhafaza eder. Yemeğin pişme esnasında oluşan su zerrecikleri döküm kapak altında hapsolduğundan tatların yemeğinize iyice işlemesini sağlar. Bu özelliğiyle döküm tencereler sulu pişirme yöntemlerinin tercih edilebileceği et yemeklerine inanılmaz lezzet katar.

Granit tava ve tencereler kimyasal malzeme içermez

Bu kaplar, taban ısısını her yere eşit olarak yayması ve ısıyı muhafaza etmesi gibi cazip özellikleri ile bize sağlıklı bir yaşam sunar. Üretimde kullanılan malzemenin doğal olması ve kimyasal malzeme ihtiva etmemesi sağlıklı pişirmede en önemli unsurudur.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort