to top

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR (CYBH)

Cinsel temas sonucu oluşan hastalıklardır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) cinsel temasla hastalığı taşıyan bireyden sağlıklı bireye bulaşır. Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarda en sık görülen bulaşma yolu korunmasız cinsel ilişkidir. Cinsel ilişkide bulunulan partner sayısı arttıkça cinsel yolla bulaşan herhangi bir hastalık alma tehlikesi artar. Birden fazla kişiyle cinsel ilişkide bulunmak, başka eşleri de olan kişilerle cinsel ilişkide bulunmak tehlikelidir.

Doğumda anneden bulaşarak yenidoğanda enfeksiyona neden olabilirler. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olan mikroorganizmalar kan, sperm ve vajinal sıvılarla taşınabilmektedir. Sağlıklı görünen bireyler bu tür hastalıkları taşıyabilmekte ve diğer bireylere cinsel temas sırasında bulaştırılabilmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğunda erken dönemde belirti gözlenmediğinden hastalık fark edilememektedir.

KIMLER RISK ALTINDADIR ?

Korunmasız ilişkide bulunmuş bireyler
Cinsel yolla bulaşmış herhangi bir hastalığı taşıyanlar
Cinsel yolla bulaşmış hastalıklardan birini geçirmiş ve iyileşmiş bireyler (Bir CYBH’ı geçirmiş bireyin diğer CYBH’ı taşıma riski artmaktadır, çünkü bu organizmalar genellikle beraber taşınmaktadır.)
Birçok cinsel yolla bulaşan hastalık belirti vermediğinden cinsel açıdan aktif tüm bireyler
Partnerinin hastalık taşımadığından emin olmayan bireyler
Genital bölgede belirti gösteren bireyler
Birden fazla cinsel partneri olan bireyler
Uyuşturucu kullanan bireyler (Enjektörün paylaşıldığı durumlarda HIV/AIDS, Hepatit B, Hepatit C, Frengi gibi ciddi hastalıklar bulaşabilmektedir.)
CINSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLARIN BELIRTILERI

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların çok farklı belirtileri bulunmakta ve enfekte bireylerde bu belirtilerin çeşitli kombinasyonları görülebilmektedir. Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri, cinsel yolla bulaşan hastalıkların erken evrede görülen belirtilerinin birkaç hafta içinde düzelebilmesidir. Ancak hastalık devam etmekte ve ileride geç dönem komplikasyonlarına neden olabilmektedir. Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların çoğu belirtisiz seyredebilmekte veya belirtiler belirgin olmamaktadır.

Ateş
Kas veya eklem ağrıları
Deri Döküntüleri
Baş ağrısı
İshal
Bulantı ve Kusma
Vajinal akıntıda değişiklikler veya anormal kanama
Vajinal kaşıntı
Penis akıntısı
İdrarda yanma veya ağrı
Genital bölgede siğiller
Cinsel ilişki esnasında ağrı
Testislerin şişmesi ve ağrıması
Adet dönemi dışında ara kanama
CINSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR TESTI

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların (CYBH) erken dönemde testlerle tespit edilmesi; hastada oluşabilecek komplikasyonların durdurulması ve hastalığın diğer bireylere bulaşmasının engellenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıkların teşhisinde klinik belirtiler çoğu zaman yetersiz kalabildiği için, hastalıkların doğrulanması amacıyla cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili tarama testi uygulanmalıdır.

CINSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR NELERDIR ?

HIV / AIDS
Hepatit B
Hepatit C
Frengi (Sifiliz)
Klamidya
Ureaplasma
Mycoplasma
Gonore (Bel soğukluğu)
HPV – Genital siğil
Herpes Simpleks
CINSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLARDAN KORUNMA

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan (CYBH) korunmanın en kesin yolu olarak; şüpheli ilişkiden kaçınılması ve uzun dönemli, tek eşli cinsel ilişkilerin tercih edilmesi önerilmektedir. Erkeklerde ve kadınlarda prezervatif kullanımı cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma riskini düşürmektedir. Şüpheli bir cinsel temas sonrasında cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili testlerin yapılması önerilmektedir.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.