Yukarı

Cilt Lekelerini Makyaj ile Kapama

Sivilce lekeleri, göz altı morlukları veya güneş yanıkları… Bu lekeleri kapamak için ihtiyacımız olan leke rengine uygun cilt rengi düzeltici kullanmak. Peki hangi renk kapatıcı hangi cilt lekesi için idealdir? Makyaj ile lekeler nasıl kapatılır? İşte, cilt rengini eşitlemek için cilt lekelerini makyaj ile kapama yöntemleri…

Göz altlarındaki morluklar, sivilce kızarıklıkları veya sonrasında kalan kahverengi lekeleri, güneş lekeleri… Cilt üzerinde pek çok sebepten yer alabilen renk eşitsizliklerini gidermek için pek çok yol bulunuyor. Ancak öncesinde yüzünüzdeki renk düzensizliğinin sebebi nedir öğrenmek gerekiyor. Aksi takdirde uyguladığınız hiç bir yöntem tam anlamıyla işe yaramayacaktır. Cilt lekelerinden kurtulmak için kozmetik ürünler kullanabilir, estetik uygulamalardan destek alabilir veya doğal malzemeler ile maskeler hazırlayabilirsiniz… Ancak tüm bu süreçler boyunca veya dönemlik geçici lekeleri kapatmak için makyajdan yardım almak gerekeceği de bir gerçek. Tüm bu lekeleri kapatmak aslında oldukça kolay. Amacımız önce bu lekelerin görünümünü nötralize etmek. Peki makyaj ile lekeler nasıl kapatılır? İşte, cilt rengini eşitlemek için makyaj ile lekeleri kapama yöntemleri..

Öncelikle belirtmeliyim ki herkesin cilt rengi farklıdır. Dolayısıyla herkesin çözümleri kendine özel olacaktır. Genel makyaj kuralları ile kendinize en uygun olanı bir araya getirdiğiniz zaman mükemmeli elde edersiniz. En iyisini bulmak için de çeşitli denemeler yapmalısınız. Bu yazıda yer alanlarında sizin için bir kılavuz olmasını amaçladım aslında.

Lekeleri Kamufle Eden Kapatıcı Paletler,

Şimdiye kadar cilt lekelerini gizlemek için sadece bir kapatıcı ve fondöten kullanıyorduk. Ancak her lekeyi tam olarak kapatıp kapatamadığımız tartışılır. Dahası kapatması için bir kaç kat sürdüğümüz bu makyaj malzemeleri sebebiyle adeta yüzümüzde bir maske varmış gibi dolaşmak zorunda kalabilirsiniz.
Aslında ihtiyacımız olan öncelikle leke rengine uygun cilt rengi düzelticiler kullanmak. Bu düzelticiler sayesinde cilt rengi süreceğiniz ince ve tek kat fondöten ile eşitlenir.

Bu düzelticilere de aslında birer kapatıcı gözüyle bakabiliriz. Bölgesel kusurları gizlemek için lekelere özel tasarlanan bu kapatıcılar sayesinde gerek göz çevresindeki morlukları gerekse sivilce kızarıklıkları veya sivilce lekelerini kolaylıkla gizleyebilirsiniz. Lekenin türüne uygun renkteki kapatıcı size mükemmel sonucu verecektir.

Bu paletlerde yer alan renklerin diğer kapatıcılardan neden farklı olduğunun altında aslında çok basit bir mantık yatar. Eğer bunu bilirseniz yazının bundan sonrasında hangi rengi nereye uygulayacağınızın mantığını kolayca kurabilirsiniz.

cilt-lekelerini-makyaj-ile-kapama-2

 

Biliyorsunuz ki 3 ana rengimiz var; mavi, sarı ve kırmızı. Bu üç ana rengin karşıt renkleri yanyanayken birbirlerini daha çok öne çıkarırken, üst üste sürdüğünüzde birbirlerini gizleyici etki yaparlar. Yani, sivilce kızarıklıklarını ele alalım. Kırmızının karşıt rengi yeşil (karşıt renk, diğer iki rengin birleşimidir- mavi+sarı=yeşil). Bu durumda kızarıklıkların üstüne yeşil renkteki düzelticiden uygulamamız gerekiyor.
Peki kapatıcı paletinde bulunan kapatıcılar nasıl sürülür?

Herhangi bir markanın leke kapatıcı paletini satın aldığınız zaman yeşil, lila gibi farklı renklerde kapatıcıların olduğunu göreceksiniz. Bu kapatıcılardan uygun olanı lekeyi kapatacak kadar süngeri ile sürmeniz yeterli.

Yüzünüzün gereken bölümlerine fırçası yardımıyla kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Kapatıcıdan farkı sorunlu bölge dışındaki cilt normal ten renginiz olduğundan mümkün olduğunca sadece kapamak istediğiniz yere sürmelisiniz. Ardından sünger yardımıyla hafifçe dağıtabilirsiniz. Üzerine de tekrar ya ince bir kat kapatıcı veya ten renginizde fondöteninizi sürmeniz gerekecektir.

 

Hangi renk kapatıcı hangi cilt lekesi için idealdir?

cilt-lekelerini-makyaj-ile-kapama-3

Sivilce kızarıklıkları, güneş yanıkları için düzeltici:

Sivilce kızarıklıkları, kırmızı güneş yanıklarını nötralize etmek için yeşil kapatıcı kullanmalısınız. Yeşil renk düzenleyici kapatıcı sayesinde örneğin kırmızı bir sivilceyi nötralize etmiş oluyorsunuz. Böylelikle ardından uygulayacağınız kendi ten renginizdeki ince tabaka fondöten sonrasında bu kızarıklıklar tamamen gizlenmiş olacaktır.

Donuk veya Sarı görünen cilt için renk düzeltici:

Bazı kişilerin ten rengi daha sarı veya donuk olabiliyor. Ayrıca bazı hastalık dönemlerimizde veya hormonların etkisiyle zaman zaman daha sarımtırak ve donuk bir görünümümüz oluyor. İşte böyle durumlarda cildi daha parlak ve sağlıklı hale getirmek için lila rengi kapatıcıyı kullanabilirsiniz. Lila rengi kapatıcı ciltteki bu sarılığı dengelemeye yardımcı olur. Tüm yüz dışında bu lila rengi kapatıcıyı bir tür aydınlatıcı gibi de kullanmak mümkün. Bu durumda örneğin elmacık kemiklerini belirginleştirmek için de kullanabilirsiniz. Aslında bu madde için bu düzelticileri bir tür aydınlatıcı görevinde kullanmış oluyoruz.

Koyu göz altları için düzeltici:

Eğer koyu göz altı morluklarınız varsa sarı ve hatta turuncuya yakın koyu sarılar cilt rengini eşitleyici bir etki yaratır. Tabii burada sarı mı turuncu tonu mu kullanacağınıza kendiniz deneyerek karar vermesi gerekiyor. Çünkü koyu bir ten renginiz varsa ve göz altları daha koyuysa turuncu veya turuncuya yakın tonlar daha etkili bir dengeleme sağlarken daha çık tenlilerde koyu mordan ziyade maviye çalan bir morluk olduğundan daha açık tonlar daha uygun olabilmektedir.

kapatici-nasil-secilmeli

Biz her ne kadar başından beri lekeleri kapatmak üzerine durmuş olsak dahi tüm bu renk düzelticileri yüz kontürü yapmak için de kullanabilirsiniz.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort