Yukarı

Bebeklerde Tuz Ve Şeker Kullanımı

Bebeklerde tuz ve şeker kullanımı konusunda yaş aralığı çok önemli. 0-3 yaş aralığındaki beslenme şekli bireyin ileri ki yaşlarda sağlığını ortaya çıkarır. Çocukların fiziksel ve ruhsal açıdan iyi bir şekilde gelişmesi için 0-3 yaş aralığında bolca demir, protein ve zekasını güçlendirecek mineraller ve vitaminler verilmelidir.

Çocuklara 3 yaşına kadar şeker, kola  verilmemelidir. Dengeli beslenme konusunda anneler bilinçli olmalıdır. Çocuklar 1 yaşına kadar düzenli olarak doktor kontrolündedir ancak daha sonra anneler çocukları büyüdükleri için onların sağlıklı bir şekilde geliştikleri düşüncesinde oldukları için doktora götürmemeye başlıyorlar. Çocuğunuz sağlıklı dahi olsa düzenli olarak kontrole götürüp gelişimini takip etmelisiniz.

bebek

Çocuklarınıza 1 yaşından önce asla tuz vermeyiniz. Türkiye’de çocuklar günlük miktarın 2 katı kadar tuz tüketiyor. Tuz sıv elektrolik dengesi olduğu için sinir sistemine iyi geliyor ve kasları çalıştırıyor. İyotlu tuz çocukların ruhsal ve beyin gelişiminin yanında fiziksel gelişiminde de etkili… Fazla tuz böbreklere zarar veriyor.

1 yaşından önce tuzla ve şekerle tanışan çocuklar erişkin yaşlarında tansiyon, böbrek, diyabet gibi rahatsızlıklar yaşamaya başlıyorlar.

1 yaşından önce yemeklerine tuz eklemeyin. Bebeğinize kendi yemeğinizi vermeyin. Salam, sosis, mısır gevreği, hazır çorba gibi gıdalardan uzak tutun. Salamura zeytin, peynir, turşu gibi yiyecekleri vermeyin.

yemek

Şekerli bisküvi, kraker gibi bakkal gıdalarından yedirmeyin. Tuzsuz ve şekersiz gıdaları seçin. Sofrada tuzluk kullanmayın. Baharat, maydonoz, nane, kekik, fesleğen gibi baharatları tuz yerine kullanın. Sebze ve meyveyi taze olarak yedirin. Kurutulmuş yiyecekler ve konservelerden vermeyin.

Doğal, işlenmemiş meyve, fındık, çeviz, badem, folat, potasyum ve çinko barındıran gıdaları yedirin. Haftada 5 porsiyon kurubaklagillerden yapılmış yemekleri verin.

 

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort