to top

Bebeğinizi Ağlatan 5 Sebep Nedir?

Özellikle ilk bebekleri olan anneler, bebeklerinin neden ağladığını anlayamazlar bazen. Karnı tok, altı temiz, uykusunu da yeni almış bir bebeğin başka hangi sebeplerden ağlayabileceğini size beş madde halinde sunuyoruz.

1) Bebeğinizin hasta olup olmadığını kontrol edin.
Öncelikle bebeğin ateşinin olup olmadığına, nezle, öksürük, hırıltı, kusma, aşırı terleme, ishal ve benzeri durumların var olup olmadığına bakmak gerekir. Eğer çocuk hasta ve ağlaması bu nedenlere dayanıyor ise, mutlaka en kısa yoldan çocuk hekimine muayene ettirilmelidir.
2) Bebeğin aç olma olasılığını unutmayın
Genellikle yeni anneler tarafından: “Çok ağlıyor” denilen bebeklerin; gereken miktarda anne sütü veya mama ile doyurulduktan sonra ağlamalarının tamamen kesildiğini gözlemleyebilirsiniz.
3) Bebeğin susamış olma olasılığını unutmayın

Genellikle bebeklerimizi üşüyor diye kat kat giydiriyoruz. Yaz aylarında 3-4 kat, kış aylarında 6-7 kat giydirilmiş bebekler aşırı su kaybına uğruyorlar. Bebekler evde annenin giysi sayısı kadar, hadi bilemediniz ondan bir kat daha fazla giydirilirse rahatlar.

4) Bebeklerde sıklıkla görülen kolik (gaz) ağrılarına dikkat edin
Bu ağrılar genellikle akşamüstleri başlayan, durdurulması güç ve uzun süreli ağlamalara neden olur. Bu durumda bebeği yüzükoyun çevirip karnının altına ılık su içeren lastik termofor koyabilir, sırtına hafif hafif vurabilir, karnını hafifçe ovalayabilirsiniz.
5) Bebeğinizin diş çıkarabileceğini unutmayın
Bu durumda bebeğinize çiğneyecek bir şeyler; özellikle soğuk muz veya havuç verebilirsiniz. Fakat bu sırada onun mutlaka yanında durmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca diş etlerine temiz ve soğuk bezle masaj yapabilir veya doktorunuzun önereceği diş eti jellerini kullanabilirsiniz.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.