Yukarı

Adet düzensizliğinin tedavisi nasıl olmalı?

Adet düzensizliği nasıl tedavi edilir?

Adet düzensizliğinin tedavisinde, düzensizliğin tipi, sıklığı, ağırlığı ve hangi yaş grubunda olduğu önemlidir. Farklı yaş gruplarında farklı şekillerde görülebilen adet düzensizliğinin nedenleri ve tedavileri farklı olmaktadır.

Düzensiz adet kanamalarının sebebi organik bir hastalık ise bu sebep ortadan kaldırılmalıdır. Örneğin rahim iç duvarında polip varsa histeroskopi yöntemi ile polip çıkartılmalıdır. Diğer bir karşılaşılan neden ise miyomlardır. Miyom, rahim içinin kas tabakasından çıkan iyi huylu urlardır. Bunlar genellikle belirti vermezler, ancak rahmin iç dokusuna doğru baskı yaptıkları zaman kanamaya sebep olabilmektedir. Miyom kanamaya neden oluyorsa, hastanın yaşına, çocuk isteğine göre sadece miyomun alınması veya hasta ileri yaşta ve çocuk isteği yoksa rahmin tamamının alınması şeklinde ameliyat planlanabilir.

Genelde doğurganlık döneminde Polikistik Over Sendromu hastalarında adet düzensizliği ve hiç olmaması durumu olabilir. Birinci basamak tedavi yaşam şeklinin düzenlenmesi, sağlıklı beslenme ve ideal kiloya ulaşmadır. Kısırlık sorunu varsa yumurtlama tedavileri ile yüksek başarı oranları ile hamilelik sağlanabilir. Çocuk isteği olmayan veya kıllanma, sivilcelenme, saç dökülmesi, ciltte yağlanma gibi şikayetleri olan polikistik over hastalarında kıllanma tedavisi ilaçları veya doğum kontrol hapları kullanılabilir.

Adet düzensizliği tedavi edilmezse ileride kısırlığa neden olabilir mi?

Çocuk isteyen kadınlarda adet düzensizliği yumurtlamalarda düzensizliğe veya yumurtlamamaya neden olduğu için kısırlık nedeni olabilir. Rahim veya yumurtalıklarda kistler, miyomlar, rahim iç duvarı polipleri de adet düzensizliği şikayetleri verebilir ve bunlar da hamile kalmaya engel durum oluştururlar. Düzensizliğin nedeni saptandıktan sonra bu nedene yönelik tedavi uygulanması gereklidir. Çoğu zaman adet düzensizliği yapan yaşam şekli, kilo ve genel sağlık problemleri düzeltilince kendiliğinden gebelik olabilse de hamileliği planlarken kadın doğum doktoruna başvurarak diğer jinekolojik problemlerin de olup olmadığı araştırılmalı ve varsa uygun şekilde tedavi edilmelidir. Bazen çok basit tedaviler ile gebelik sağlanabilirken bazı durumlarda ileri üreme teknikleri olarak adlandırılan tüp bebek yöntemine başvurulması zorunlu olabilir. Bu nedenlerle adet düzensizliği olan bir kadın özellikle çocuk sahibi olmayı istiyorsa mutlaka kısırlık tedavileri konusunda deneyimli tüp bebek uzmanına başvurmalıdır.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort