Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php on line 20

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php:20) in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 8

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 11
Yıllardır yemeden içmeden yaşayan kadın

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 213

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 214
Yukarı

Yıllardır yemeden içmeden yaşayan kadın

Etiyopya’da 9 senedir yemek yemediğini ve su içmediğini ileri süren genç kız Muluwork Ambaw ülkede gündem oldu.
Başkent Addis Ababa’nın kenar mahallerinden birinde yaşayan 18 yaşındaki Ambaw’ı muayene eden doktorlar da kızın iddiasını destekleyen açıklamalarda bulundu.
Ambaw, 5. sınıfa geçtiği sıralarda yemeyi ve içmeyi bıraktığını söyleyerek, “O zamandan bu yana hiçbir şey yemiyorum. En son hatırladığım şey bir öğle yemeği yediğim.” diye konuştu.

Niçin yemek yemeyi bıraktığı sorusunu “İştahım yok.” diye cevaplayan Ambaw, “Hiçbir sağlık problemim yok. Bazen baş ağrısı çekiyorum ve baş ağrısı ilacı alıyorum.” dedi.

Yaklaşık iki ay önce Ambaw’ı eğitimine devam etmesi için doğup büyüdüğü Konta kasabasından Addis Ababa’ya getiren kuzeni Belachew Kereso ise genç kızın eve geldiğinden bu yana bir yudum su dahi içmediğini söyledi.

Belachew’ın eşi Asnakech Ayele ise “Ev hanımı olduğum için tüm günümü evde geçiyorum. Şimdiye kadar kızın bir şey yediğini ya da içtiğini görmedim. Muluwork, eve geldiğinden beri tuvalete de hiç gitmedi.” ifadelerini kullandı.

Evin bir diğer üyesi Abeyneh Kereso ise genç kızın bütün gün ev işleri yapığını ama yorulmadığını dile getirdi.

Genç kızın okuduğu okulun müdürü olan Dereje Woldegiorgis, genç kızın çok utangaç olduğunu, bu olay hakkında konuşmaktan hep kaçındığını belirtti.

Konunun yerel medya organlarında ve sosyal medyada gündem oluşturmaya başlamasından sonra kızı muayene etmeye karar veren Zewditu Memorial Hastanesi’nden Dr. Henom Fiseha ise, “Tıbbi açıdan konuşmak gerekirse bir insanın yemek yemeden, su içmeden yaşaması imkansız çünkü insanoğlunun tüm organları enerjiye muhtaç.” şeklinde konuştu.

Bedenin ihtiyaçlarını gıda ve sudan aldığını aktaran Fiseha, yeme içme bırakıldığında ya da azaltıldığında beden fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışmamaya başladığını söyledi.

Ambaw’a hastanede çok sayıda testin yapıldığını kaydeden Dr. Fiseha, “Genç kızdan bazı testleri yapmamız için gerekli olan idrar ve gaita da alamadık.” dedi.
Kan testinde de her şeyin normal çıktığını belirten Dr. Fiseha, birkaç gün bir şey yenilmediği takdirde kan değerlerinin düşeceğini ve bunun beyne ve diğer organlara zarar vereceğini söyledi.

Kızın vücudundaki yaşamak için ihtiyacı olan tüm kimyasalların yeterli miktarda bulunduğunu söyleyen Fiseha, “Kızın vücudunda her şey normal gözüküyor.” diye konuştu.

 

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved