Yukarı

Kabus Görenler Dikkat

Bilim insanları REM uyku bozukluğu çeken hastaların 5 sene içerisinde ciddi bir nörolojik rahatsızlık problemi yaşayabileceğini belirtti.

Normal olarak REM uyku evresine girdiğimiz zaman rüya görmeye başlarız. Bu uyku bozukluğunu yaşayanlarsa genellikle bağırmaya ve hareket etmeye başlar. Tıpkı rüyalarını yaşıyormuş gibi yatağın içinde hareket eder ve çığlık atarlar.

İspanyol araştırmacılar 60 yaş üstü 43 kişi üzerinde incelemede bulundur. Gönüllülerin hepsi REM uyku bozukluğundan yakınıyordu. Araştırmanın neticesinde gönüllülerin %30’una bir iki sene içerisinde bir hastalık tanısı konuldu ve bu hastalık genellikle Parkinson’du.

Milliyet gazetesinde de yer alan habere göre şu an Parkinson hastalığı sadece kişi belirtileri gösterdikten sonra teşhis edilebiliyor. Fakat bu evrede hastalık zaten ilerlemiş oluyor. Bu araştırma hastalığın çok daha evvelden belirlenebileceğini ve durdurulabileceği umudunu temsil ediyor.

Araştırmalar sürdükçe ve bu konu üzerine bilinmeyenler ortaya çıktıkça hastalığın durdurulması ve tedavisi de mümkün hale gelecek.

Lokman Hekim

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved