to top

Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamileliğin ilk üç ayında, cinsel istekte genel olarak bir azalma görülebilir. İkinci üç ay süresince cinsel dürtülerde bazı değişiklikler meydana gelmeye başlar. Göğüslere ve cinsel organlara giden kanın artışı ile birlikte cinsel dürtüler normale dönebilir. Hatta göğüslere ve cinsel organlara giden kanın artması, kişinin kendisini daimi olarak cinsel ilişkiye hazır hissetmesine neden olabilir. Bu sebeple cinsel ilişki sırasında dürtülerde artış dahi görülebilir. Son üç aya girildiğinde ise hamileler genellikle cinsel isteklerinin yeniden azalmaya başladığını hissederler.

Cinsel ilişki sonrasında kramp tarzında karın ağrısı, karında sertleşme, vaginal kanama düşük ya da erken doğum belirtileridir. Bu çeşit belirtiler görülürse cinsel ilişki yasaklanır. Anne meme uçlarının uyarılması doğum ağrılarını başlatabilir. Bu sebeple kaçınılması gereken bir durumdur.

Cinsel ilişki bebeğe zarar vermez. İlişki sırasında erkeğin penisi fiziksel olarak bebeğe temas etmez. Hamilelikte hekim tarafından belirtilen özel bir risk söz konusu değilse ilişki sayısı ya da süresinde bir kısıtlama yoktur.

Lokman Hekim

Sorry, the comment form is closed at this time.