to top

Eyvah Bebeğim Kabız Oldu!

Annelerin zaman zaman yaşadıkları problemler arasında yer alır kabızlık. Bu durum bazı çocuklarda kronik hale gelebilir. Kabızlığı kronikleştirmeden önlemini almak gerekir.

Bir bebeğin kabız olduğunu kakanın az oluşundan yada küçük küçük taneler halinde yapışından anlayabiliriz. Bebeklerde bu durum daha kolay atlatılabilirken 2-3 yaşına gelmiş bir çocukta durum farklıdır. Çünkü bu yaşa gelmiş bir çocuk canının acıdığını bilir ve hiçbir rahatsızlığı olmadan kabız olmuş ise durum olumsuz psikolojik boyutlara ulaşabilir. Bu nedenle çocuğu korkutmadan önlemini almak gerekir.

Bebeklerde kabızlık yapan sebeplerin başında inek sütünün geldiğini söyleyen uzmanlar bazı bebeklerin hazır mamalar almasının da bu durumu tetiklediğini söylüyor. Eğer bebeğiniz kabız olduysa yapmanız gereken şeyleri ise şöyle sıralayabiliriz;

  • Her şeyden önce bir doktora gidilerek makat çevresinin bütün kontrolleri yapılmalıdır. Çünkü burada oluşan çatlaklar bebeğinizin zorlanmasına ve acı duyması ile birlikte de kakasını tutmasına sebep olabilir.
  • İnek sütü alıyorsa bunu azaltmak.
  • İlaç tedavileri her bebekte en son çare olmalıdır. Dolayısıyla bitkisel yöntemleri tercih etmemiz gerekir.
  • Bitki çayları bu konuda size yardımcı olacaktır.

Ihlamur Çayı

Rezene Çayı

Nane Çayı gibi…

  • Bazı meyvelerin hoşafı

Ayva Hoşafı

İncir Hoşafı

Kayısı Hoşafı

Erik Hoşafı gibi…

 

NOT: Eğer bebeğiniz bir yaşından küçük ise hoşaf veya bitki çaylarına tatlandırmak için şeker veya bal koymayınız.

NOT2: Kabızlık yaşayan bir bebek değil çocuk ise bu hoşafları blenderden geçirerek posa haline getirip çocuğunuza vermeniz çok fayda sağlayacaktır.

 

  • Zeytinyağını direkt olarak verebilir yada yemeklerine, bir miktar hoşafına katabilirsiniz.
  • Bebeğinizin bağırsaklarına oval hareketlerle masaj yapabilirsiniz.
  • En önemlisi bebeğinize (6 ayından büyük ise ) veya çocuğunuza bol sıvı vererek bu ihtiyacı karşılamanız çok fayda sağlayacaktır.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.