Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php on line 20

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php:20) in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 8

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 11
En Etkili Göbek Eritme Yöntemleri

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 213

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 214
Yukarı

En Etkili Göbek Eritme Yöntemleri

Göbek yağları estetik bir sorun olmanın ötesinde sağlığımız için de ciddi tehlikeler yaratır. Yapılan araştırmalar göbek bölgesi yağlarının diyabet, kolestrol, tansiyon, kalp rahatsızlıkları, metabolik sendrom gibi hastalıklara yakalanma riskini oldukça arttırdığını ortaya koyuyor. Metabolizmanın yavaş çalışması, vücuttaki hormonal değişiklikler, genetik faktörler ve stres, göbekteki yağlanmanın en önemli nedenleri arasında gösterilmektedir.

Kilo vermek veya zayıflama haplardan yararlanmak da ne yazık ki tek başlarına her zaman bu sorunu çözmüyor! Göbek eritmek istiyorsanız bunu ancak yaşam stiliniz ve beslenme alışkanlıklarınızda değişiklik yaparak başarabilirsiniz. Bu yazımızda göbek eritme girişiminize size yardımcı olacak 10 öneriyi listeliyoruz;

gobek-eritmek

1. Yeterli derecede ve kaliteli bir uyku göbek eritme mücadelesinin en basit ama etkin silahlarından biridir! Gece 7 saatlik bir uyku, hem sağlığımız hem de vücut şeklimizi korumak için gerekli. Uykusuzluk ve yetersiz uyku vücudun hormon dengesini bozar, kortisol seviyesini olumsuz etkileyerek insüline karşı hassasiyeti arttırır. Kortisol seviyesinin yüksekliği kilo almanıza ve göbek yağlanmasına neden olur. Araştırmalar, gece uykuları düzenli ve yeterli olan kişilerin göbek yağlarıyla daha az sorunu olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca uykusuz kaldığınız zaman daha çok yemek yemek istersiniz ve daha yağlı, şekerli yiyeceklere yönelebilirsiniz ki bunlar da yine kilo alımına ve göbek yağlarının artmasına neden olacaktır.

2. Stresten uzak durun! Stres, kortisol seviyesini yükselten en önemli faktördür. Kortisol seviyeniz yüksek ise kilo almaya başlarsınız ve bu kilolar özellikle göbek yağına yol açar, çok az yiyip kalori kısıtlamasına gitseniz bile göbek eritme mücadeleniz stresten olumsuz etkilenir. Kısacası açlık diyetleri sorunu çözmez. Stres yönetimi konusunda kendinizi geliştirin.

3. Hareketli Yaşam, spor ve egzersiz bu mücadelede en iyi dostunuz! Gün içinde hareketli olmaya çalışın, bedeninize ve size uygun bir spor faaliyeti yaşamınızda mutlaka yer alsın, yüzmek, koşmak, bisiklete binmek gibi… Unutmayın kardiovasküler egsersizler göbek eritme sürecinizi kolaylaştırır. Hiç bir şey yapamıyorsanız yürüyüş yapın.

Eğer amacınız göbek eritme ise kardiovasküler egzersizlerle birlikte abdominal kasları güçlendiren egzersizler de yapmalısınız. Düzenli yoga ve pilates egzersizlerini yapmak bu konuda harikalar yaratabilir. Bu sizi stresten de uzak tutacaktır.

4. Glisemik indeksi değeri düşük gıdalar ile beslenin. Besinlerin ‘glisemik indeks’ değerleri sıfır ile yüz arasında değerlendirilir. Yüze yakın olan ve yüzün üzerindeki gıdaları beslenme rejiminizden çıkarın, çünkü yüksek glisemik indeks değerine sahip olan gıdalar kandaki glikoz seviyesinde ani sıçramalara neden olarak, kortisol hormonunu açığa çıkartırlar. Bu hormon ise göbek yağlanmasının en önemli sorumlusudur.

Glisemik indeks değeri düşük olan gıdalara patates ve havuçun dışındaki tüm sebzeler, beyaz pirinç hariç bakliyat, tam tahıllar, kuru yemişler örnek gösterilebilir. Meyvelerden ise muz, üzüm gibi bazı meyvelerin glisemik indeks değeri yüksektir. Yeşil erik ve çileğin ise düşüktür.

5. Bol su tüketin. Yeterli miktarda su tüketimi metabolizmanızın çalışması açısından çok önemlidir.

6. Şeker tüketimine sınır getirin, hatta mümkünse hayatınızdan çıkartın, çıkartamıyorsanız çok az, ölçülü tüketin! Çünkü şeker tüm sağlığımızı tehdit etmesinin ötesinde göbek yağlanmasının da sorumluları arasındadır. Özellikle mısır şurubu içeren gıdalardan uzak durun.

7. Günlük C vitamini ihtiyacınızı alın. C vitamini, başta bağışıklık sistemini güçlendirmek üzere vücudumuz için vazgeçilmez bir vitamindir. C vitamini aynı zamanda vücuttaki kortisol seviyesini de dengeler, özellikle stres altında iken C vitamini tüketimine dikkat edin. Bu nedenle sofranızda C vitamini içeren gıdalara mutlaka yer verin. Hiçbir şey yapamıyorsanız gün içinde tüketiceğiniz suyu limon katarak için.

8. Tuz alımınızı kısıtlayın! Alınan fazla tuz miktarı sadece tansiyonunuzu yükseltmez aynı zamanda vücudun su toplamasına da neden olur ve bu da göbek bölgesinde şişkinlik yaratır.

9. Yağ seçimine dikkat edin. Trans yağlar ve kümes hayvanlarının derisinde, yağlı ette ve yağlı süt ürünlerinde bulunan (saturated fat) yağlardan uzak durun. Süt ürünlerinin yağı azaltılmış olanlarını tercih edin.

Buna karşılık iyi yağlar dediğimiz kuru yemişler, avokado, somon balığı gibi yağlı balıklarda bulunan yağları, diyetinize mutlaka ilave edin. İyi yağlar hem vücudun ihtiyacı olan besin değerlerini ihtiva ederler hem de sizi açlık krizlerine karşı korurlar.

10. Alkol alımını kısıtlayın, aşırı alkol tüketimi tüm sağlığımız için bir tehditdir. Göbek eritme niyetindeyseniz alkol tüketiminize dikkat edin. Fazla alkol alımı, östrojen hormonun artmasına neden olur. Östrojen hormonun artması ise vücudun su toplamasını kolaylaştırır, bu da karın bölgesinde şişkinliğe neden olur. Alkol ayrıca göbek bölgesinin yağlanmasını da kolaylaştırır, ne de olsa ‘içki göbeği’ diye bir deyim olduğunu unutmayın.

Bu yazıda sizinle göbek yağlanmasının nedenlerini ve göbek eritme sürecinde yapmanız gerekenleri özetledik. Unutmayın; sadece daha iyi görünmek için değil, daha sağlıklı olmak için de göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak önemli.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved