to top

Emziren Anneler Diyet Yapabilir Mi?

Bebekler, ilk altı boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmeli ve su dahil herhangi bir ek gıda verilmemelidir. Bebeğini emzirmesinde herhangi bir sorun mevcut olmayan anneler, bu süreç içerisinde beslenmelerine dikkat etmeli, zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıdır. Emzirme sürecinde anne adayları sağlıklı ve dengeli beslenmesi durumunda kilo verebilecektir. Ancak bu noktada kendilerini aç bırakacak, sağlıksız bir diyet programına başlanması önerilmez.

Doğumdan sonra neden kilo alır?

Anneler, doğumdan sonra bebeklerini besleyebilmek ve sütlerini arttırmak için bilinçsiz bir beslenme alışkanlığı kazanabilir. Sütün artması için yağlı ve şekerli besinlere odaklanma durumunda ise gereksiz kalori alımını takiben kilo artışı söz konusu olabilir. Sütün kesilme ya da yetmeme endişesi sebebiyle yeme alışkanlıklarını bozabilen anneler, doğumdan sonra da kilo almaya devam edebilir.

Emziren annelerin beslenme düzeni nasıl olmalıdır?

Emzirme dönemi, annenin lohusalık sürecini de içine alan bir dönemdir. Bu süreçte, doğumda değişen hormonal denge toparlanır. Ancak anne adayı bu toparlama tamamlanana kadar duygu durum değişimleri yaşayabilir. Bu sebeple de yemek yemek daha çok ön plana çıkabilir. Emziren annelerin mutlaka düzenli ve dengeli beslenmesi gerekmektedir. Gün içinde ihtiyaç duyulan vitamin, mineral ve protein ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir. Yeterli süt verimi sağlamak ve bebeğin gelişimine destek olmak için doğru bir beslenme programına başlamak oldukça önemlidir. Aksi halde, süt üretiminde gerekli olan kalsiyum ya da diğer besin ögeleri, annenin kendi deposundan temin edilecektir. Bu durumda da anne güçsüz kalabilir, çeşitli sorunlar yaşayabilir.

Beslenmede annelerin dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?

Emzirme döneminde olan annelerin bilmesi gereken en önemli nokta; kendilerini aç bırakmamaktadır. Sağlıklı, dengeli ve düzenli bir beslenme programı annenin emzirme döneminde kilo vermesine yardımcı olacaktır. Anne, bebeğini emzirdikçe süt üretimi de artacaktır. Emzirme, annenin gün içerisinde yüksek oranda kalori kaybetmesine yardım eder. Bu sebeple de anne bu enerjiyi karşılamak için düzenli olarak protein, vitamin, kalsiyum, mineral gibi besin ögelerini karşılamalıdır. Aksi halde iyot, demir ya da kalsiyum eksikliği söz konusu olabilir.

Süt verimliliğini artıran en önemli faktör nedir?

Süt verimliliğinin daha nitelikli olması için beslenme düzeninin yanında bol bol su içmeye de dikkat edilmelidir. Anne gün içinde yeteri kadar su içmeli ve su ihtiyacını sadece sudan karşılamalıdır. Meyve suyu, kahve, çay gibi ögeler su ihtiyacını karşılamayacağı için gereksiz kalori alımına da yol açacaktır. Anne sütü, annenin gün içinde tükettiği besinlerden etkilenmektedir. Dengeli ve sağlıklı beslenme, sütün niteliğini ve verimini etkileyecektir.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.