Yukarı

Bebeklerde Burun Bakımı

Yeni doğan bebeklerde ağız bakımı kadar burun bakımı da çok önemlidir. Bebeğin burun kanallarının açık olması ve rahat nefes alması gerekir. Bebeklerin burun kanalları yetişkinlere göre dardır. Eğer bebeğin burun kanalları açılmazsa ciddi sorunlara neden olabilir.

Bebekler sürekli emdikleri için burundan nefes alırlar. Bebeğin beslenme sırasında düzenli nefes alması ve yorulmaması için burun kanallarının temiz ve açık olması şarttır. Burun aynı zamanda havanın nemlendirilmesi, ısıtılması, temizlenmesi, basıncının ve akış hızının düzenlenmesi, koku alma ve orta kulağın havalandırılması fonksiyonlarına da sahiptir. Burnun tıkalı olduğu tarafta, akciğer solunum kapasitesi de düşük olur.

bebeğin-burun-bakımı1

Bebekler burunlarını temizleyemezler ve sümküremezler. Bu güdüyü ileri ki yaşlarda edinmeye başlarlar. Yeni doğan bebeklerde bazı hareketler tamamen refleksten kaynaklanmaktadır. Bebeğin burnunu sümkürmesi, temizlemisi 2 ve 3 yaşında başlar.

bebeklerde-burun-2

Bebek uyurken sık sık zorlanarak uyanıyorsa, emerken erkenden bırakıyorsa, sürekli ağlıyorsa burun kanalları kapalı demektir. Bebeklerin burun temizliğini banyoda rahatlıkla yapabilirsiniz. Banyo sırasında kirler yumuşak bir kağıt veya kulak temizleyiciyle, burun aspiratörlerinin yardımıyla temizleyebilirsiniz. Eğer yine burnu tıkalıysa serum fizyolojik serum içeren solüsyorlarla yani burun damlatıcıları kullanılabilir.

Piyasada iki türlü aspiratör vardır  Nefesle çalışan aspiratörün bir ucu bebeğin burnuna yerleştirilir, diğer uçta temizlik yapan kişinin ağzındadır ve nefesle bebeğin burun salgıları çekilir. Bu metot pompa şeklinde olan aspiratörlere göre daha etkilidir. Bebeğinize yüksek basınçlı burun spreyleri kullanmayınız. 

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort