to top

Yüzen Toplar : Sulu Köfte

Patatesli Sulu Köfte Tarifi
Dumanı üstünde yanında turşu ve salata ile servis edebileceğiniz patatesli sulu köfte tarifi tüm ayrıntılaryla burada bulabilirsiniz. Patetesli sulu köfte nasıl yapılır, gerekli malzemeler neler gelin hep birlikte bu doyurucu lezzetin yapılışına geçelim.
Ön hazırlık olarak piriçleri kaynamış suda yarım saat kadar bekletelim. Pişirme tenceresini büyük boy olanlardan tercih edelim.

 

Patatesli Sulu Köfte Malzemeleri

400 gram köftelik yağsız kıyma
6 yemek kaşığı pirinç (veya köftelik ince bulgur)
2 yemek kaşığı un
4-5 Adet patates
2 adet kuru soğan
3 yemek kaşığı domates salçası (1,5 domates, 1,5 biber karışık olabilir)
4 yemek kaşığı ayçiçek yağı
Tuz, karabiber ve aldığı kadar su
Tarif aile boyu ve doyurucudur malzemeleri orantılı şekilde arttırabilir yada kısabilirsiniz. Sevdiğiniz baharatlardan da katabilirsiniz.

Patatesli Sulu Köfte Yapılışı

1) Kıymanın üzerine daha önce beklettiğimiz piriçleri (bulgurda olur) döküp üzerine tuz ve karabiber ekelim. Elimizle bir güzel yoğurup kıvama getirdikten sonra misket topları şeklinde kıymayı işleyelim.

2) Kıyma taneleri çok büyük olmasın. Koyduğunuz tepsiyi hafif unlayalım ki birbirlerine yapışmasınlar. Hatta arada tepsiyi hafif sallamakta fayda var taneler birbirinden ayrılır.

3) Ocağı yakalım tencereye yağı döküp yemeklik olarak doğradığımız soğanları kavurmaya başlayalım. İyice kavrulduktan sonra salça ve patetesleri ilave edip karıştıralım. 1 2 dakika sonra pateteslerin üzerini 3 parmak geçecek şekilde göz kararı sıcak su ekleyelim.

4) Patetesli su kaynadıktan sonra son işlem olarak köfteleri ilave edip yemeğimizin pişmesini bekleyelim. Ocağın altını kısalım arada bir suyunu kontrol edelim, eksilmişse ilave edelim içine biraz sevgi katalım. 10 dakikada pişer zaten.

İşte hepsi bu kadar Patatesli Sulu köfte servise hazır afiyet olsun.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.