Yukarı

Yeni doğan banyosu hakkında bilmeniz gerekenler

Normal yeni doğan bebek bakımı söz konusu olduğunda, hiçbir şey yeni ebeveynler için banyo zamanı kadar korkutucu değildir.     Bebeğinizin ilk banyosu gerçek bir dönüm noktasıdır. Ancak banyoyu ne zaman yaptıracağınızın yanı sıra, nasıl ve nerede yaptıracağınız da her ebeveynin sorduğu sorulardır. İki çeşit banyo yaptırma şekli vardır:Sünger banyosu ve küvet banyosu.

1.Sünger banyosu

Yeni doğan bebek bir sünger banyo almak

Yeni doğmuş bir bebeğin haftada iki veya üç kez bir sünger banyosuna ihtiyacı vardır. Yeni doğan bebeğiniz sünger banyosuna hazırlandığınızda, odanın sıcak olduğundan emin olun, çünkü yeni doğan bebekler çıplak bedenlerinde soğuk hava hissinden nefret ederler.

Bir değiştirme pedine, küçük bir ılık su havzasına, nemli bir beze, bazı pamuk toplarına, biraz bebek sabuna, bebek şampuanına ve elinizde ekstra bir havlu ya da küçük bir battaniyeye sahip olduğunuzdan emin olun. Bebeğinizi çizebileceğinden, banyo zamanından önce tüm yüzükleri veya diğer takıları ellerinizden çıkarın.

Herhangi bir sızıntıyı yakalamak için bir değiştirme pedi yayın ve rahat bir havlu ile örtün. Yeni doğan bebeğinizin vücudunun bir kısmını yıkarken, vücudunuzun diğer bölümlerini diğer havlu veya battaniye ile güzelce kaplayarak   bebeğinizin vücudunu ılık tutun.

Bebeğinizin kafasını doğrudan musluğun altına koymayın. Az miktarda bebek şampuanı ile çalkalayın, iyice durulayın ve hemen kurulayın.

Yeni doğan bebeğinizin sünger banyosu yapıldığı zaman, onu nazikçe bir havluya sarın ve kurulayın.

2.Bebek küveti

Yeni doğan bebeğinizin göbek bağı güdük düştükten ve alan iyileştikten sonra, onu banyo küvetine koymaya başlayabilirsiniz. Bebeğiniz, bir yetişkinden destek almadan sürekli oturabilene kadar “büyük” küveti kullanmaya hazır olmayacaktır.

Bazı ebeveynler bebeği yıkarken  küçük bir plastik küvet kullanmayı severken bazı ebeveynler ise  lavaboyu kullanmayı sever. Bir bebek küveti alırsanız, altta bir delik olandan almayı deneyin, böylece banyo süresi bittikten sonra suyu kolayca tahliye edebilirsiniz. Mutfak lavabosuna sığacak şekilde yapılmış bebek küvetleri bile var.

Yeni doğan bebeğinizin banyosuna hazırlanırken, odanın yeterince sıcak olduğundan emin olun ve ellerinizdeki halkaları veya diğer takıları çıkarın. Bir bardak, bir bebek bezi, yumuşak sabun, bebek şampuanı ve yakındaki bir yumuşak havluyu saklayın. Küveti 5 ila 7 cm (2 ila 3 inç) ılık suyla doldurmak için kabı kullanın. Su sıcaklığını bileğinizin içini test edin.

Yeni doğan bebeğinizi suya yavaşça indirin, başını ve boynunu ellerinizden biri ile desteklediğinizden emin olun. Bebeğinizin yüzünü yıkamak için bezi sabun kullanmadan kullanın. Ardından vücudunu sabunla güzelce durulayın. Yeni doğmuş bebeğiniz, vücudunu sıcak tutmak için sürekli olarak ılık su döktüğünüzde çırpınmalarıyla banyodan keyif alacaktır.

Yeni doğan bebeğinizin saçını hafif şampuanla yıkayın ve tüm saç derisine masaj yapın. Şampuanı ellerinizle veya bir bardakla durulayın.

Bebeğinizi yıkamayı bitirdiğinizde, bir havluya sarın ve hafifçe kurulayın. Biraz bebek losyonu kullanmak isteyebilirsiniz, bunu yapmanızda fayda var çünkü bebeğinizin cildi kurumamış olur.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort