to top

Yaşlanmayla Mücadele Eden 7 Gıda

 

Cildinizi bu süper besinlerle içten dışa doğru besleyin. Bu yenilebilir meyvelerde bulunan besin maddeleri cildinizi besler, kırışıklıkları  önleyebilir ve canlılık verebilir.

1) Bitter Çikolata

Bunu listenin en üstüne koymak zorunda kaldık! Bitter çikolata, ciltteki pürüzlülüğü azaltan ve güneşin zararlarını önleyen güçlü antioksidanlar olan flavonoller içerir. En yüksek flavonol seviyelerine sahip olduğundan en az% 70 kakao alın. Günde sadece birkaç gram bitter çikolata ihtiyacınız olan tek şey. 

2) Havuç

Havuçlar sadece göz sağlığınızı korumakla kalmayıp aynı zamanda kırışıklıkları önleyen ve cilt kanseri hücrelerinin gelişimini azaltan A vitamini ile doludur. Optimum A vitamini alımı için her gün yarım bardak havuç suyu içmelisiniz.

3) Yeşil Çay

Bu biyonik demlenmiş kanıtlanmış anti-enflamatuar ve anti-kanser özelliklerine sahip bir tür antioksidan olan kateşinleri serbest bırakır. Antioksidanlar soğuduğunda bozulmaya başladığından, sıcak olarak içilmelidir. Günde iki ila altı fincan, cilt kanserini önlemeye yardımcı olabilir ve güneşin zararlarını tersine çevirebilir.

4) Ispanak

Uluslararası Kanser Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, cilt tümörleri olan insanlarda hastalığın yavaşlamasını sağladığı belirlennmiş . Ispanakta bulunan folatın, hücrelerin yenilenme yeteneğini güçlendiren DNA’nın onarılmasına ve korunmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir.

5) Tatlı Patates

Kolajen üretimi ve kırışıklıkların düzeltilmesi için gerekli olan C vitamini ile doludur. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yapılan bir çalışmada, üç yıl boyunca günde yaklaşık 4 miligram C (yaklaşık yarım küçük tatlı patates) tüketen gönüllüler, kırışıklıkların görünümünü yüzde 11 azalttı.

6) Domates

Bu dolgun meyveyi parlak kırmızı yapan fitokimyasal olan likopen, UV ışınlarının neden olduğu cildin yaşlanma serbest radikallerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Sadece yarım bardak 16 miligram likopen ve düzenli güneş koruyucu kullanımı ile cildinizin en iyi şekilde korunmasına yardımcı oluyor.

7) Balık

Ton balığı, cildinizin pürüzsüz ve sıkı kalmasına yardımcı olan protein olan elastinin korunmasına yardımcı olan selenyum bakımından zengindir. Antioksidan ayrıca hücrelere zarar veren serbest radikallere karşı tampon görevi görür. Somon, Omega-3 yağ asitlerine ve etrafındaki en sağlıklı besinlerden biri yapan diğer vitamin ve besin maddelerine (B3, B6, B12, D, protein, iyot, kolin, selenyum, fosfor ve selenyum) sahiptir. 

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.